19 / 08 / 2022

Azerbaycan, Türk gayrimenkul sektörü için kurtarıcı pazar oldu!

Azerbaycan, Türk gayrimenkul sektörü için kurtarıcı pazar oldu!

Bu yıl, Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Emlak Meseleleri Devlet Komitesi ile Elanexpo Ortaklığında Bakü Expo Center’da geçekleşecek olan, 2. RECEXPO, Uluslararası Gayrimenkul Ve Yatırım Fuarı, sektör profesyonellerini ikinci kez bir araya getirecek.Bu yıl, Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Emlak Meseleleri Devlet Komitesi ile Elanexpo Ortaklığında 15-17 Aralık tarihleri arasında  Bakü Expo Center’da geçekleşecek olan, 2. RECEXPO, Uluslararası Gayrimenkul Ve Yatırım Fuarı, sektör profesyonellerini ikinci kez bir araya getirmeye hazırlanıyor.

 

Yüzlerce Uluslar arası projenin, ziyaretçiler ve  yatırımcılar ile buluşacağı organizasyon bu yıl başarısını bir adım daha ileriye taşımayı amaçlıyor. Azerbaycan Cumhuriyeti Emlak Meseleleri Devlet Komitesi Bakanı’ Kerem Hasanov’un  da yer alacağı fuarın açılış törenine, Azerbaycan Hükümetinin en üst seviyede katılım göstermesi bekleniyor.

 

 

AZERBAYCAN HALKI GAYRİMENKUL YATIRIMLARINI TÜRKİYE’YE YAPIYOR

Güney Kafkasya’nın en güçlü ekonomisine sahip Azerbaycan, son 5 yıldır Türk gayrimenkul sektörü için kurtarıcı pazarların başında geliyor. Azerilerin gittikçe zenginleşiyor ve yurtdışında gayrimenkul yatırımı yapmaya yönelik bilincin gittikçe artıyor olması, onları hem kültürel olarak hem de coğrafik olarak yakın oldukları Türkiye’ye yönlendiriyor. Uzun yıllardır, tatil, sağlık ve eğitim amaçlı olarak başta İstanbul, Ankara, Bursa ve  İzmir  gibi büyükşehirlerin yanı sıra Ege ve Akdeniz bölgesinin tatil merkezlerini de sıkça ziyaret eden Azeriler; mütekabiliyet yasasının kabul edildiği 2012 yılından beri yatırım yapmak, ülkemize yerleşmek ve iş yapmak gibi amaçlarla gayrimenkul projelerine yoğun ilgi gösteriyorlar.

 

TÜRK GAYRİMENKUL SEKTÖRÜ İÇİN HAZIR PAZAR: AZERBAYCAN

Türk televizyonlarını yakından takip eden Azerbaycan halkı, Türk  şehirlerini ve gayrimenkul projelerini reklamlar aracılığı ile  zaten yakından tanıyor. Dolayısıyla  Azerbaycan’a projelerini tanıtmak için giden gayrimenkul firmaları yoğun ilgi ve taleple karşılaşmış oluyorlar. Recexpo 2015,Uluslararası Gayrimenkul ve Yatırım Fuarı’nın elde ettiği başarıda organizasyonu ortaklaşa gerçekleştiren Atılım Fuarcılık ve  Elanexpo’nun titiz çalışmalarının yanı sıra bu durumun da payı büyük oldu.

 

AZERBAYCAN RECEXPO, 2015’İN EN SES GETİREN ORGANİZASYONU OLDU

Geçtiğimiz yıl Azerbaycan’ın ilk ve tek Uluslar Arası Gayrimenkul Ve Yatırım Fuarı olarak, Elan Expo ve Atılım Fuarcılık ortak organizasyonu ile gerçekleşen ve  hem Azeri hem de Türk Basını tarafından yakından takip edilen, RECEXPO 2015, elde ettiği büyük başarı ile dikkatleri  üzerine çekmişti.

ULUSLAR ARASI ARENANIN DEVLERİ BAKÜ'DE BİR ARAYA GELDİ

Azerbaycan, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Rusya, İtalya, Litvanya, Gürcistan ve Kıbrıs gibi 8 farklı ülkeden;  Damac, Ağaoğlu, Sinpaş Holding, Ege Yapı, Kuzu Grup,İş GYO, GİLAN, Meydanbey-Vitrans ortak girişimi QUASAR gibi ,önemli gayrimenkul devlerinin, 100’ün üzerinde gayrimenkul projesi  ile yer aldığı fuar Azerbaycan ve çevresinden 7000’e yakın ziyaretçiyi ağırlamıştı.

 

2.RECEXPO ÜLKE ÇAPINDA AZERBAYCAN DEVLETİ TARAFINDAN DUYURULACAK

Yurtdışından gayrimenkul alımına ilginin geçtiğimiz senelere göre daha da arttığı ve Azerilerin konu ile ilgili hala bilgilendirme ve tavsiyeye ihtiyaç duyduğu bölgede talebi karşılayacak tanıtım çalışmaları yapılmamaktadır ve yeterli sayıda gayrimenkul firması aktif çalışmalar içerisinde değildir.

Bu ortamda, Azerbaycan Cumhuriyeti Emlak Meseleleri Devlet Komitesi’nin tam desteği ile gerçekleşecek olan organizasyonun, devlet TV ve Radyo kanallarında yapılacak reklamlar, online ve yazılı mecralarda yapılacak haberler, düzenlenecek basın toplantıları, afiş ve billboard çalışmaları gerçekleştirilerek geniş çaplı reklam kampanyaları ile Azerbaycan halkına duyurulması planlanan fuara ilginin, geçtiğimiz yıla göre büyük oranda artması bekleniyor. Bu gelişmeler ışığında fuara katılacak Türk Gayrimenkul Firmaları Azerbaycan’ın her yerinden binlerce ziyaretçiye projelerini sunma şansını yakalayacak.