Babacan Holding Kanal İstanbul güzergahından 600 dönüm arazi toplamış!

Babacan Holding Kanal İstanbul güzergahından 600 dönüm arazi toplamış! Babacan Holding Kanal İstanbul güzergahından 600 dönüm arazi toplamış!

Babacan Holding’in çılgın proje Kanal İstanbul güzergahı henüz açıklanmadan bölgeden arazi toplamaya başladığı, güzergah açıklandığında ise 600 dönüm büyüklüğünde araziyi bünyesinde toplamış olduğu belirtildi.AKP’nin hız verdiği çılgın proje Kanal İstanbul'da bölgedeki arazilerin sahipliğine dair tartışmalar sürüyor. Birgün'de yer alan habere göre, Katarlıların bölgede büyük araziler satın aldığına dair bilgilerden sonra bir detay daha ortaya çıktı. Babacan Holding, daha Kanal İstanbul güzergahı açıklanmadan 6 sene önceden itibaren bölgede arazi toplamaya başlamış, 600 dönüm araziyi de satın almış.

ADRESE TESLİM ‘TAHMİN’

2018 yılının mart ayında Hürriyet gazetesinde yayımlanan habere göre, Babacan Holding, 2012'den itibaren Kanal İstanbul güzergahından arsa toplamaya başlamış. Kanal İstanbul güzergahı Ocak 2018 tarihinde açıklandığında Babacan Holding’in elindeki arsa büyüklüğü 600 bin metrekareye kadar ulaşmış. Söz konusu haberde Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan’ın yaptığı şu açıklamaya yer verilmiş: “İşimizin ham maddesi arsa. Her 5 yılda bir şirketimizin yol haritasını çıkarıp o yönde hamle yapıyoruz. Arazi geliştirme konusuna odaklanan şirketimiz Kanal İstanbul çevresinde 6 yıldır arsa topluyor. Sazlıbosna, Şamlar, Dursunköy, Resneli, Hoşdere, Baklalı ve Balaban’da 600 bin metrekare arsamız var.”

Bu haberde, kanala komşu alanda yer alan arsalara dair çalışmaları hakkında da açıklama yapan Babacan, “Yatırım takvimimiz Kanal İstanbul’a da bağlı. İhale yapılmasını ve çalışmaların başlamasını bekliyoruz. Bir anda tüm arsaları devreye almayız. 5 yıl içinde aşama aşama ilerlemeyi planlıyoruz. Bu arsalarda yapılacak projelerinde değeri 10 milyar lirayı bulur” şeklinde konuşmuş.

DEĞERİ YÜZDE 3 BİN 200 ARTTI!

Haberde, Kanal İstanbul güzergahındaki bölgede arsa fiyatlarının, ‘çılgın proje’ ortaya çıkmadan önceki seviyesine göre yüzde 3 bin 200’e kadar artış yaşadığı da bildirilmiş. Örneğin Sazlıbosna mevkiinde 2010'da 10-15 lira olan arsa metrekare fiyatı 2013 yılında 120-160 liraya, 2018’de ise 400-500 liraya kadar çıkmış.

İMAMOĞLU AÇIKLADI: EN BÜYÜK ARAZİ KATARLILARA AİT

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bugün Kanal İstanbul projesiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, 2011'den bu yana Kanal İstanbul'da 30 milyon metrekare arsa hareketi olduğunu söyledi. “30 milyon metrekare Beyoğlu, Gaziosmanpaşa ve Bayrampaşa büyüklüğü demek” diye konuşan İmamoğlu, “En büyük arazisi olan ilk üç şirket, Arap şirketi” dedi.

KATAR EMİRİ'NİN ANNESİ DE ‘YATIRIMCI’

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed el-Sani'nin annesi Şeyha Moza’nın Başakşehir’de 100 bin lira sermayeli şirket kurup 1.5 ay sonra da çılgın proje Kanal İstanbul güzergahında 44 dönüm arazi satın aldığı da ortaya çıkmıştı.

Babacan, Kanal İstanbul güzergahında 6 yıldır arsa topluyor!