28 / 11 / 2023

Babil'in Asma Bahçeleri Dubai'de hayat bulacak

Babil'in Asma Bahçeleri Dubai'de hayat bulacak

Çakırlar Grubu, Babil'in Asma Bahçeleri'nden esinlenerek Bodrum'da inşasına başladığı Gardens of Babylon'un bir benzerini Dubai'ye de yapacak. Şirketin Bodrum projesi ise 2009'da tamamlanacak. 

Babil'in Asma Bahçeleri Bodrum'da hayat buluyor. Çakırlar Şirketler Grubu dünyanın 7 harikasından biri olan Babil'in Asma Bahçeleri'nden esinlenerek Bodrum'da inşasını sürdürdüğü Gardens of Babylon projesi 2009 yılında tamamlanacak. Bodrum'un batı ucunda yer alan Kos ve Kalimnos adalarıyla çevrili Turgutreis kasabasına 3 km mesafedeki Kadıkalesi'nde bulunan proje 102 rezidans ve 22 odalı bir butik otelden oluşuyor. Rezidans ve butik otel, dünyanın 7 harikasından esinlenerek 7 farklı konseptte dekore edilecek. İlk örnek dairenin tamamlandığı ve 40 dönüm üzerine kurulan projede rezidans daireler 1+1, 2+1 ve 3+1 dairelerdren oluşuyor. 170 bin ile 350 bin euro arasında satışa sunulan rezidanslar için müstakil tapu da verilecek.

YÜZDE 33'Ü SATILDI

Çakırlar Şirketler Grubu Başkanı Recai Çakır, geçen yıl aralıkta başlanan, ancak yaz aylarında inşaat çalışması olmadığı için ara verilen projeden bugüne kadar yüzde 33'lük kısmın satıldığını söyledi. Pojede amaçlarının sadece kendilerinin kazanmak olmadığını, yatırımcıya da kazandırmayı planladıklarını vurgulayan Çakır, "Rezidanslar kullanılmadıkları dönemde sahiplerine getiri sağlayacak. Konutları kullanılmayan dönemde işleteceğiz. Böylece ortalama 7 yılda konut sahipleri paralarını geri alabilecekler" dedi.

TATİLDE GÜZELLEŞ

Projenin 20 milyon dolara mal olacağını vurgulayan Çakır, Garden's of Babylon'da sadece yaz aylarında değil 12 ay boyunca hizmet verileceğini bildirdi. Çakır, "Bunun için proje kapsamında konferans salonları olacak. Ayrıca detoks, botoks, diş ve göz gibi bazı küçük çaplı sağlık hizmetleri burada gerçekleştirilecek. Bir anlamda insanlar hem tatil yapacak hem de güzelleşecek" dedi. İnsanların Gardens of Babylon'dan sadece daire değil 24 saat de hizmet ve oda servisi alacağını ifade eden Recai Çakır, projenin çok büyük ilgi gördüğünü bu yüzden Dubai'de de benzerini kurmak için çalışmalar yürüttüklerini kaydetti. Çakır, "Biz bu projeyi ihraç etmek istiyoruz. Şu anda Dubai'de de bu projeyi nasıl yaparızın çalışmalarını yürütüyoruz" diye konuştu.

REZİDANS DİYE LÜKS KONUT SATIYORLAR

Recai Çakır, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek rezidans ve butik oteli Gardens of Babylon'da yaptıklarını söyledi. Çakır, "Türkiye'de bir rezidans hastalığıdır gidiyor. Ancak yapılan rezidansların yüzde 99'u rezidans değil. Kaliteli daire yapan, havuzu olan kapısına bekçi koyan rezidans diye satıyor. Rezidans mutlaka otelle bir arada olmak zorunda. Ayrıca rezidans dairelerin tamamı dayalı döşeli olmalı. Biz Gardens of Babylon'da çatal bıçak takımından, televizyonuna kadar tüm malzemeleri en yüksek kalitesinden seçtik" diye konuştu.

BODRUM'UN HENÜZ ALTERNATiFi YOK

Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) Yönetim Kurulu Üyesi de olan Recai Çakır, Bodrum'un gözde tatil mekanları arasında yerini koruyacağını söyledi. Çakır, "Doğa, deniz, tarihi yerler bakımından Bodrum'da inanılmaz turizm çeşitliği var. 24 saat eğlence söz konusu. İmar planı nedeniyle 2 kattan fazla binalar Bodrum'da yok. Bence Kuşadası ve Marmaris bitecek. Ancak Bodrum zirvedeki yerini korumayı sürdürecek. Bodrum'a alternatif bölge tanımıyorum. Bir dek rakip Datça olur, onun da 20 yılı var" şeklinde konuştu.

(Bugün)

Geri Dön