Bağcılar Özel Eğitim Uygulama Okulu açıldı!

Bağcılar Özel Eğitim Uygulama Okulu açıldı! Bağcılar Özel Eğitim Uygulama Okulu açıldı!

Bağcılar'da Hayat Paylaşım ve Dayanışma Derneği (HAYPADER) tarafından hayata geçirilen Bağcılar Özel Eğitim Uygulama Okulu Emine Erdoğan'ın katılımlarıyla hizmete açıldı.


Bağcılar'da Hayat Paylaşım ve Dayanışma Derneği (HAYPADER) tarafından Spor Toto Teşkilat Başkanlığı, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bağcılar Belediyesi’nin destekleriyle hayata geçirilen Özel Eğitim Uygulama Okulu hizmete açıldı. 

 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; açılışa katılan Emine Erdoğan, HAYPADER Özel Eğitim ve Uygulama Okulu'nun temelinde, demir ve çimento kadar sevgi ve iyilik düşüncesinin, hayırseverlik bilincinin ve dayanışmanın asil ruhunun var olduğunu söyledi. Erdoğan, "Hayırseverlik, insan sevgisi temelinde yükselen öyle bir bilinç ki, toplumu da yüceltiyor. Verdiği haz, havaya, suya, toprağa karışıp, kainatta yol alıyor. O nedenle, yapılan en ufak iyiliğin dünyanın uzak köşelerinde büyük yansımaları olduğunu biliyoruz. İnsanların birbirine olan güvenini artırıyor." diye konuştu.

 

Zaman zaman, hayırseverliğin zengin insanlara mahsus bir unvan olduğunu söyleyen Erdoğan, "Halbuki hayırseverlerin ortak bildiği bir sır var ve o da sahip olduklarını paylaştığında bereketin artmasıdır.'' ifadelerini kullandı.

 

Anadolu irfanının bunu kendilerine her zaman gösterdiğini söyleyen Erdoğan, normal şartlarda bir kişiye yetmeyenin, paylaşıldıkça çoğaldığını, kimyasının değiştiğini, iki kişiye yetenin, üç kişiye de yeteceğini söyledi.

Erdoğan, "Yeri gelir paranız vardır, bir okul, cami, hastane yaparsınız. Yeri gelir arkanızda bekleyen bir engelli kardeşinize sıranızı verirsiniz. İki hareketin değeri de aynıdır. Çünkü ikisinin de özü, kendimizi değil, karşımızdakini düşünme erdemine dayanır. Ölçüsü ne olursa olsun, dünyaya yaydıkları iyilik, sevgi için ve en önemlisi örneklikleri için bütün hayırseverlerimizi tebrik ediyorum. Yaptıkları hayır, hem kendilerine, hem de gelecek kuşakların hayatlarına büyük manevi hazlar katacaktır. İnanıyorum ki, bu okul da, nice evladımızın ve ailesinin hayat yüklerini hafifletecektir." açıklamasında bulundu.

 

Bilindiği gibi hükümetin de, ilk günden bu yana engelliler konusunda büyük gayret gösterdiğini söyleyen Erdoğan, "Engellilerin eğitiminden istihdamına kadar tüm sorunlarla yakından ilgileniyor. Son 17 yılda, 55 bine yakın engelli memur istihdam edildi. Bu, 55 bin kişiyi kendi öz güveniyle buluşturmak, bağımlılık zincirlerini kırmak demek. Engelli memurlarımız artık istedikleri yere tayin edilebiliyorlar. Özel sektörde daha çok istihdam ediliyorlar. İstihdama giden yolda en önemli adım ise, eğitimde fırsat eşitliği sağlamaktır. Bu çerçevede, hem Milli Eğitim Bakanlığımız, hem de belediyelerimiz donanımlı tesisler kuruyorlar. Sanat ve spor alanında her gün yeni bir başarı hikayesi duyuyoruz. Bütün bunlar, engelli kardeşlerimiz için bir lütuf değil, insan hakkının teslimi demektir." dedi.

 

Engelli bireylerin hayata katılabilmeleri için ihtiyaç olan şeyin ince işçilik ama daha önemlisi ince fikirlilik olduğunu dile getiren Erdoğan, şehirlerin mimarisi kadar, bu konuda gösterilecek dikkatin de önemine dikkat çekti. 

Engellilere tahsis edilmiş park yeri, yürüme yolu, asansör gibi imkanların bazen şuursuzca kullanılabildiğini kaydeden Erdoğan,  "Bu, engelli kardeşlerimizin hayatında daha büyük bariyerlere dönüşüyor. Bir yere engelli tabelası asmakla iş bitmiyor. Bütün mesele, herkesin buna uygun tavır sergilemesi. Birlikte yaşamanın özü olan nezaketi elden bırakmamamız gerekiyor. Tüm vatandaşlarımızı, engelli bireylerin öncelik hakkını koşulsuz olarak kendilerine teslim etmeye davet ediyorum." şeklinde konuştu.

 

Açılışını yaptıkları bu eğitim yuvasının da, toplumda bu bilincin artırılması noktasında elinden geleni yapacağını ve ailelere rehberlik vereceğini söyleyen Erdoğan, engelli bireyler kadar ailelerinin de desteğe ihtiyacı olduğunu bildiklerini, onların yükünü hafifletmenin toplumsal sorumlulukları olduğunu kaydetti.

Bu okuldan sanat ve spor alanında nice cevherlerin çıkacağına da gönülden inandığını söyleyen Erdoğan, "Yeter ki biz, yetenek avcılığı yapalım ve yeteneklerin gelişip büyüyeceği ortamlar oluşturalım. Böyle başarıların önündeki tek engel, zihinsel bariyerlerdir. Onları aşabilirsek, bedensel engelleri de aşabiliriz. Mevlana Hazretleri bakın ne diyor; 'Bir can var canında, o canı ara/Beden dağındaki gizli mücevheri ara/Ey yürüyüp giden dost, bütün gücünle ara/Ama dışarıda değil, aradığını kendi içinde ara'. Güçlü Türkiye olmanın ön koşullarından biri, tüm bireylerimizin kendini güçlü hissetmesidir." ifadelerini kullandı.

Türkiye gibi, cömertliğin, yardımseverliğin adeta bir iklim koşulu olduğu bir ülkede, birbirine sahip çıkmanın hayatın doğal sonucu olduğunu söyleyen Erdoğan, sözlerine şu şekilde son verdi: "Böylesi dayanışmalar, bizi huzurlu yaptığı gibi moral değerler adına da yüceltir. Doğrusu böyle meziyetlerle donatılmış bir topluma, kültüre ait olmak hepimiz adına gurur verici. Bu milli özelliğimizi gelecek kuşaklara aktarmak da, ödevlerimiz arasındadır. Evlatlarımızın ruhuna merhamet, yardımseverlik tohumu atalım ki, gelecekte bunlar meyve versin.

Biz toplum olarak büyük bir aileyiz. Bu büyük ailemize karşı nezaketi, anlayışı, hoşgörüyü elden bırakmazsak, ilişkilerimizin kalitesi artar. Dayanışma ve birbirine sahip çıkma fikri, toplumumuzun ömrünü uzatır. Bize bu duyguları ilham eden, bu anlamlı yatırım dolayısıyla Demirören ailesi başta olmak üzere tüm hayırseverlerimize teşekkür ediyorum. Kıymetli çabaları için, kendilerine engelli evlatlarımız, ailelerimiz adına şükranlarımı sunuyorum. Okulumuzun hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bu eğitim yuvası çocuklarımıza ve geleceğimize armağan olsun."