Bağdat Caddesi gastronomi turizminin merkezi oluyor!

Bağdat Caddesi gastronomi turizminin merkezi oluyor!Bağdat Caddesi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güvenç Kiraz, caddenin, Türkiye'nin gastronomi ve turizm merkezi olması için Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile görüştüklerini söyledi...


Bağdat Caddesi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güvenç Kiraz, caddenin, Türkiye'nin gastronomi ve turizm merkezi olması için Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile görüştüklerini ve diğer paydaşların katılımıyla çalışmalara başladıklarını belirtti. 

Kiraz, "Dünyaca ünlü uluslararası markalar ile Gaziantep, Hatay ve  Adana  gibi Türk mutfağının en seçkin örneklerini müşterilerine sunan ulusal markaları caddede buluşturacağız." diye konuştu.

Ali güvence Kiraz, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, bir süre öncesine kadar inşaat, şantiye ve boş kalan iş yerleriyle anılan Bağdat Caddesi'ne son 2 yıldır ciddi ilgi olduğunu, caddedeki konutların tamamen dolduğunu belirtti.

Caddede bir süredir duran dönüşüm ve güçlendirme projeleri için müteahhitlerin yeniden harekete geçtiğini, bu alanda da ciddi hareketlenme yaşandığını ifade eden Kiraz, bu kapsamda Bağdat Caddesi'nin eski günlerine dönme yolunda hızla ilerlediğini anlattı.

Kiraz, 6 kilometre uzunluğundaki Bağdat Caddesi'ndeki ana mağazaların 250 bin metrekare büyüklüğünde olduğunu söyleyen Kiraz, "Caddede üst katlar da mağaza olarak kullanılabiliyor. Onlarla birlikte 500 bin metrekare iş yerimiz mevcut. Toplam mağaza sayımız 3 bin civarında. Şu andaki doluluk oranımız yüzde 86." şeklind konuştu.

"Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy'un görüşlerini aldık"

Kiraz, Bağdat Caddesi'nin eski günlerine dönmesi, yerli ve yabancı ziyaretçiler için cazibe merkezi olması, iş yerlerinin tamamının dolması ve ziyaretçi sayısının katlanarak artması için bazı projeler hazırladıklarını belirtti. 

Bu projelerden bahseden Kiraz, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Turizm Tanıtım Ajansı, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ve Gastronomi Turizmi Derneği ile görüştüklerini anlattı.

Bağdat Caddesi'ni gastronomi ve turizm merkezi yapacaklarına vurgu yapan Kiraz, bu konuda Bakan Ersoy'un görüşlerini aldıklarını söyledi. 

Kiraz, "Asıl hedefimiz; Bağdat Caddesi'nin, dünyada da bilinecek şekilde, Türkiye'nin gastronomi merkezi olması. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni de projemize dahil etmek için kendileriyle görüşeceğiz. Onlar da gastronomiye yönelik önemli faaliyetler yürütüyor." diye konuştu.

"Ulusal ve uluslararası önemli yemek markaları caddede buluşacak"

Ali Güvenç Kiraz, Bağdat Caddesi'nde hâlihazırda yeme-içme kültürünün bulunduğunu belirterek, şunları söyledi;

"Burada var olan kültürü geliştireceğiz. Dünyaca ünlü uluslararası markalar ile Gaziantep, Hatay ve Adana gibi Türk mutfağının en seçkin örneklerini müşterilerine sunan ulusal markaları caddede buluşturacağız. Caddeye gelen turist, İtalyan, Fransız, Hint, Japon ve Tayland gibi dünyanın önemli tüm mutfaklarını bulabilecek. Şu anda caddede boş olduğunu bildiğimiz 420 mağazanın yanı sıra farklı sektörde faaliyet gösteren ve gastronomiyi isteyen iş yerlerine bu markalar gelecek."

Kiraz, müşterilerin istediği mutfağa kolay ulaşabilmesi için proje kapsamında "yerel mutfaklar", "uluslararası mutfaklar", "kafe-bar" gibi bölümler oluşturacaklarını vurguladı.

Dernek olarak İstanbul'un farklı yerlerinden caddeye ulaşım sağlayacaklarını belirten Kiraz, "Turisti, İstanbul'un turistik noktalarından, toplu taşıma ve buluşma merkezlerinden Bağdat Caddesi'ne ücretsiz transfer edeceğiz." şeklinde konuştu.

"Proje iki yıla kadar hayata geçmiş olacak"

Kiraz, projenin 1-2 yıl içerisinde hayata geçmiş olacağını belirterek, şimdiden ulusal ve uluslararası markalarla görüşmeye başladıklarını, onlara projeyi anlattıklarını belirtti. 

Proje kapsamında 16 Mart'ta "Bağdat Caddesi'nde Gastronomi ve Turizm" başlıklı çalıştay düzenleyeceklerini söyleyen Kiraz, bu çalıştayda paydaşlarla bir araya gelerek projenin tüm detaylarını ele alacaklarını anlattı.

Kiraz, Rylül'de de gastronomi festivali yapacaklarını kaydederek, bir hafta boyunca caddeyi trafiğe kapatarak herkese yiyecek-içecek ikramında bulunacaklarını açıkladı.

Caddenin asayiş açıdan çok güvenli olduğunu, turistleri bu anlamda da cezbedeceğini anlatan Kiraz, buraya gelecek ziyaretçilerin yapacakları harcama sayesinde turist başına düşen harcama miktarının da artacağını sözlerine ekledi.