Başakşehir'de emlak fiyatları, Bağdat Caddesi'ni geçer mi?

Başakşehir'de emlak fiyatları, Bağdat Caddesi'ni geçer mi?

Başakşehir'deki emlak fiyatları Bağdat Caddesi'ni geçer mi? Başakşehir'i ne bekliyor? Bağdat Caddesi'nin sonu ne olacak?

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Gelin önce Bağdat Caddesi'ni inceleyelim. 20. yüzyılın başlarında konakları ve köşkleri ile Kadıköy ile Kozyatağı arası, en gözde mesire yerlerindendi İstanbul'un... 1960'lı yıllardan başlayarak köşkler ve konaklar birer birer yıkıldı. Yerine bugünkü binalar inşa edildi. 1980'li yıllara gelindiğinde ise Bağdat Caddesi'nin yapılaşması tamamlanmıştı. Ortalama 2.07 emsal yoğunluğu ile İstanbul'un en insancıl lokasyonlarından biri. Bir bütün olarak bakıldığında caddedeki yaşam ve ortam İstanbul'un zirve noktası. Depreme dayanıklı ve yeni binalardaki ortalama fiyatlar 4-5 bin dolar civarında.

Gelelim Başakşehir'e... 1994 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğunda Başakşehir diye bir lokasyon yoktu. Bildiğimiz boş bir araziydi bölge. İstanbul'da dev bir toplu konut hamlesi başlatmayı planlayan Erdoğan, Başakşehir projesine start verdi. İlk etaptaki konutlar 180 ile 220 dolar aralığında değişen fiyatlarla satılıyordu. Toplumun tepkisi aynıydı: "Orası dağ başı. Oraya kim yerleşir?"

Daha sonra ikinci etap satışa çıkarıldı. 1999 yılında ise 4. etap. Başakşehir'in 5. etap 1. kısmı 2004 yılında, 5. etabın ikinci kısmı 2005 yılında satışa çıkarıldı. Bugün ortalama fiyatlar 1.000-1.500 dolar aralığında.

İstanbul'un yeni imar planlarına baktığımızda görüyoruz ki; (Planlara sitemizin tepesindeki bannerı tıklayarak erişebilirsiniz.) Bağdat Caddesi'ne yeni bir yatırım yok. Yeni yatırım yapılacak arazi de yok. Tam tersine Bağdat Caddesi'nin bulunduğu ilçe olan Kadıköy'ün yoğunluğu Kartal ve Üsküdar'a kaydırılacak. Evet yanlış duymadınız. Anadolu Yakası'nın kalbi Kadıköy irtifa kaybedecek.

Başakşehir ne olacak? Bunu hemen aktarayım. Türkiye'nin en büyük suni park projesi olan Yeşil Vadi'nin inşaatı devam ediyor. İstanbul'un en modern stadyumu gelecek ay ihaleye çıkartılıyor. Metro ile Esenler Otogarı'na en geç 2008 sonunda bağlanacak. Ayrıca bunların hepsinden önemlisi de Çapa Tıp Fakültesi'ni 1 milyon metrekare arazi tahsis edilecek. Yani Çapa Tıp Fakültesi Başakşehir'e taşınacak. Cerrahpaşa'nın da taşınması gündemde. Ama daha netleşmedi.

Ayrıca bölgeye 1 milyon 500 bin metrekare alanlı merkezi iş alanı, yani plazalar inşa edilecek.

Bunları okuduktan sonra şimdi siz soruma yanıt verin: Başakşehir Bağdat caddesi'ni solar mı, sollamaz mı?

E-mail: tebernuskirecci@emlakkulisi.com

pus