Çukurova Balkon

Bahar ayları inşaat sektörüne can suyu oluyor!

Bahar ayları inşaat sektörüne can suyu oluyor! Bahar ayları inşaat sektörüne can suyu oluyor!

Royal Group Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Çehreli, kış aylarının etkisini yitirmesiyle birlikte inşaat sektörünün hareketlenmeye başladığını belirtiyor..


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Birçok alt sektörün gelişmesine sunduğu katkılarla Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan inşaat sektörü, mevsim geçişlerinden çok fazla etkileniyor. Royal Group Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Çehreli, mevsimlerin inşaat sektörüne yansımalarını değerlendirerek, bahar aylarının gelmesiyle beraber konut satışları ve kiralamada hareketliliğin yaşanacağını ifade etti.

İnşaat sektörü en çok mevsim geçişlerinde canlanıyor


Kış aylarının etkisini yitirmesiyle birlikte inşaat sektörünün hareketlenmeye başladığını söyleyen Royal Group Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Çehreli, “Türkiye ve dünyanın diğer ülkelerinde mevsim geçişlerinin emlak satışları üzerine olan etkisi tartışılmaz bir gerçek. Aileler, yeni ve rahat bir eve geçmek, yeni kararlar almak, rahatça inceleyebilmek için kış mevsiminin kasvetinin geçmesini bekliyorlar” dedi.

İnşaat sektörünün mevsime bağlı değişkenlik gösterdiğini, buna bağlı olarak da alınacak konutun da farklılık gösterebildiğini ifade eden Çehreli, “Şubat sonrası piyasalar hareketleniyor ve Haziran sonuna kadar yoğun bir talep dönemi başlıyor. Emlak sektöründe konut satışlarında artış ve düşüşlere bakıldığı zaman ortak sonuç olarak Türk halkının konut alım-satım işlemlerinde mevsimler doğrultusunda hareket ettiklerini ve bunun satış rakamlarına yansıdığını görüyoruz” diye konuştu. 

Sonbahar ve kış ayları durgun geçiyor


İnşaat sektöründeki hareketlenmelerde mevsimlere göre değişkenlik gösterebiliyor. Sonbahar ve kış aylarında konut satışlarında durgunluk yaşanırken, ilkbahar ve yaz aylarında satışların en yüksek seviyelerde seyrettiği görülüyor. Royal Group Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Çehreli; “Kasım, Aralık, Ocak ve Şubat aylarında sektöre olan talepte düşüş yaşandığını görüyoruz. Şubat ayının sonlarına doğru Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarının gelmesiyle beraber yoğun bir satın alma dönemine giriş oluyor. Temmuz ve Ağustos aylarında az da olsa düşüşler olsa bile hareketlilik devam ediyor. Sonbaharın gelmesiyle birlikte hem satışta hem de talepte düşüşler meydana geliyor.” dedi.

Yabancı yatırımcılar bahar aylarını tercih ediyor


Havaların iyileşmesiyle beraber yabancı yatırımcılara da satışların arttığını söyleyen Çehreli; “Yabancılara satışta Orta Doğu ülkelerinin başı çektiğini görüyoruz. İlk sırayı alan Irak’ı, Suudi Arabistan, Kuveyt, Rusya Federasyonu ve Afganistan takip ediyor. Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında yabancılara satışın artarak devam edeceğini ve Türk ekonomisine katkı sağlayacağını düşünüyorum” dedi.

Sektörü olumlu etkiliyor

Royal Group Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Çehreli, sektörler arası ilişkiler göz önüne alındığında pazarın en güçlü oyuncusunun inşaat sektörü olduğunu söyleyen  bahar aylarının sektöre can suyu olacağını belirterek, “İnşaat sektörü birçok sektör tarafından üretilen ürün ve hizmetleri girdi olarak kullanıyor. Ayrıca diğer sektörlerin sağladığı girdiler dışında inşaat faaliyetinin nihai ürünü olan yapılar, farklı sektörlerin ürettiği ürün ve hizmetlerin bir bileşeni olarak karşımıza çıkıyor. Haliyle inşaat sektöründe yaşanan büyüme, alışveriş içinde olduğu sektörleri de olumlu yönde etkileyerek ekonomik gelişimin en önemli parametresi olduğunu kanıtlıyor. Ayrıca makroekonominin gelişimi için de inşaat sektörü önemli bir rol oynamaktadır. Çünkü ekonomiyi dengede tutarak, gerek ekonomik gerek endüstriyel üretimin önünü açmaktadır. Bu anlamda inşaat sektörü için ekonominin lider ve sürükleyici sektörüdür demek, doğru bir yaklaşımdır” dedi.

 

www.royalgroup.com.tr