Balıkesir'de birinci sınıf tarım arazileri satışa çıkarıldı iddiası!

Balıkesir'de birinci sınıf tarım arazileri satışa çıkarıldı iddiası!Engin Gayrimenkul - Arsa ismindeki şirket Edremit Kaz Dağları Zeytinli deresinde yer alan birinci sınıf tarım arazilerini “Doğrudan Satış” reklamlarıyla satıyor. 300 metrekaresi 29 bin 900 avrodan satılan arsaların reklamında CHP Milletvekili Gürsel Tekin ve Arif Sağ’ın oğlu Tolga Sağ oynuyor.


Engin Gayrimenkul - Arsa ismindeki şirket Edremit Kaz Dağları Zeytinli deresinde yer alan birinci sınıf tarım arazilerini “Doğrudan Satış” reklamlarıyla satışa çıkardı. 300 metrekaresi 29 bin 900 avrodan satılan arsaların reklamında CHP Milletvekili Gürsel Tekin ve Arif Sağ’ın oğlu Tolga Sağ oynuyor. 

Yeni Şafak'tan Ayşe Mine Alioğlu'nun haberine göre; geçtiğimiz ay Küçükkuyu’daki bir inşaat şirketinin reklamında oynayan Gürsel Tekin, bu sefer de projenin satışını desteklemek amacıyla  Enginkent tanıtımında rol aldığını belirtti.

CHP’li Tekin doğrudan satış videosunda şöyle konuştu:

“Param olsaydı Körfez’deki bütün arsayı kapatabilirdim. Şunu söylemek istiyorum insan iki türlü şeyle yaşıyor biri hava diğeri su. İkisi temiz değilse yaşamanın bir anlamı kalmıyor. Bugüne kadar siciline de baktım tertemiz bir sicilin olduğu için bunları tertemiz satarsın hiçbir sıkıntın olmaz.” 

Balıkesir'in Akçay ilçesinde denize 300 metre ve şehir merkezine 2 kilometre şeklinde pazarlanan projede bulunan arsaların olduğu bölgede yapılaşmanın olmadığı ve  Çıkrıkçı Köyü tarafında birinci sınıf tarım arazisi olduğu belirlendi. 

 Balıkesir

KAZ DAĞLARI BETONLAŞMAYA BAŞLADI

Aynı zamanda iddialara göre; İmar Kanunu’na göre imar uygulamasında yüzde 45’e kadar mülk sahibinden kesinti yapılmasının gerekli olmasına karşın, Kaz Dağları’nda yer alan hiçbir yapılaşma kesintiye uğramadı. Bunun sonucu yeşil alanı, parkı, pazar yeri, otopark gibi sosyal donatı alanı olmayan, dar yollardan ve yalnızca konutlardan meydana gelen imar planları sebebiyle Kaz Dağları'nda betonlaşmaya start verildi. 

BİRİNCİ SINIF TARIM ARAZİSİ

Kaz Dağları’ndaki betonlaşmanın algı yönetimiyle büyükşehir belediyesinin üzerine atılmak için uğraşıldığına dikkat çeken Balıkesir AK Parti Meclis Üyesi Mehmet Birol Şahin, “Arsaların konumu itibariyle Büyükşehir Belediyemize Çevre Bakanlığı tarafından ‘Kentsel Dönüşüm İşlemleri’ için kaynak oluşturmak üzere verilen gayri menkule yakın olması sebebiyle Edremit ilçemizde ‘Büyükşehir Belediyesi Satışa Başladı’ şeklinde haberler, yorumlar yapılmaya başlamıştır. Her şeyden önce belirtmek gerekir ki satış yapılan arsalar Büyükşehir Belediyemizin yeri değildir. Büyükşehir Belediyemizin gayri menkulü TURBAN Tesisleri arkasında üç tarafı konutlarla yapılaşmış, Ülkü Yolu ve Zeytinli Deresi ile Akçay arasındadır. Oysa firma tarafından satışa sunulan arsalar Zeytinli deresinin diğer tarafında Edremit Özel OSB yeri olarak ayrılan yerden sonra Çıkrıkçı denilen mevkide Burhaniye sınırında bir alandadır. Satışa sunulan arsaların bulunduğu yer ve etrafı boş, yapılaşmamış bir alanda olup bu yerin Çıkrıkçı Köyü tarafı birinci sınıf tarım arazisidir” şeklinde konuştu.

 Balıkesir

İmar katliamına uğruyor

Ekrem İmamoğlu, Battal İlgezdi gibi geçmişte müteahhitlik faaliyetinde bulunan kişileri sürekli Edremit’te gördüklerine vurgu yapan Şahin, şunları kaydetti:

“CHP’nin Genel Merkez yöneticileri, CHP’nin başka illerdeki milletvekillerini, Ekrem İmamoğlu, Battal İlgezdi gibi geçmişte müteahhitlik yaparken şimdi Belediye Başkanı olmuş kişileri sık sık Edremit başta olmak üzere CHP’nin sahil ilçelerinde görüyoruz. Bunun sebebinin siyasi faaliyet olmadığı açıktır. CHP’li siyasiler ve belediyelerin müteahhit ve emlakçılarla oluşturduğu bu rant düzeni ile Kazdağları zeytinlik ve sahilinin adeta İmar katliamına uğruyor.”

Bodrum’da 1.1 milyon metrekare hazine arazisi imara mı açıldı?