Mardin'de hazineye ait tarım arazileri satışa çıkarılıyor!

Mardin'de hazineye ait tarım arazileri satışa çıkarılıyor! Mardin'de hazineye ait tarım arazileri satışa çıkarılıyor!

Mardin Defterdarlığı, ilde köylünün yıllarca ekip biçtiği ve geçimini sağladığı hazineye ait tarım arazilerinin satışa çıkarılacağı, arazileri almak isteyenlerin ihalesiz ve sadece bedelin yarısını ödeyerek bu topraklara sahip olabileceğini bildirdi...

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Defterdarlıktan yapılan açıklamada, hazineye ait tarım arazilerinin satışı ile ilgili kanunun geçen yıl yürürlüğe girdiği hatırlatılarak, konuya ilişkin detaylı çalışmaların tamamlandığı ve ilgili Milli Emlak Genel Tebliğinin Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiği belirtildi.


Söz konusu düzenlemelerle, hazineye ait tarım arazileri ve bu araziler üzerindeki tarımsal amaçlı yapılar ile sürekli ikamet edilen konutların hissedarlarına, kiracılarına ve kullanıcılarına doğrudan satılacağı hükmünün getirildiği ifade edilen açıklamada şöyle denildi:


"Satış bedeli, rayiç bedelin yüzde 50’si olarak belirlendi. Yani arazileri almak isteyenler, ihalesiz ve sadece bedelin yarısını ödeyerek bu topraklara sahip olabilecek. Peşin ödemelerde satış bedeline, ayrıca yüzde 20 oranında indirim uygulanacak. Taksitli satışlarda; satış bedelinin en az yarısının peşin ödenmesi halinde satış bedeline ayrıca yüzde 10 daha indirim uygulanacak, kalanı ise en fazla 6 yılda 12 eşit taksitle faizsiz olarak ödenecek. Satış bedelinden, ayrıca başvuru tarihi itibarıyla son 5 yıl için tahsil edilen bedel ile kira bedelleri mahsup edilecek. Yani vatandaşlar isterlerse söz konusu arazilerin bedelini 6 yılda 12 eşit taksitle ödeyebilecek. Sonuç olarak köylünün yıllarca işlediği ve geçimini sağladığı hazineye ait olan tarım arazileri artık köylünün olacaktır.’’


- "Bu süreçten sadece köylü kazançlı çıkacak"


Söz konusu taşınmazları satın almak isteyenler için başvuruların 28 Nisan 2014 tarihine kadar sürdüğü kaydedilen açıklamada, kanundan yaralanmak isteyenlerin başvuru dilekçelerine Milli Emlak Genel Müdürlüğünün internet sitesinden, defterdarlıklardan ve mal müdürlüklerinden ulaşabileceği belirtildi.


Başvuru yapan kişilerin hak sahipliklerinin değerlendirilerek, rayiç bedel belirleme ve kontrol çalışmalarının bitmesine müteakiben satış işlemlerine başlanılacağı bildirilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:


"Hazineye ait tarım arazilerinin satışı konusuna çok önem veriyoruz. Yeter ki geçimini tarımla sağlayan vatandaşlar mağdur olmasın. Bu süreçten sadece köylü kazançlı çıkacak. Bunu temel bir sorunun çözümü olarak görüyoruz. Bu uygulama kapsamında birçok tarım arazisinin hazinenin mülkiyetinden çıkarak tapularının vatandaşlara geçmesini bekliyoruz. 6292 sayılı kanunun 12'nci maddesine göre hazineye ait tarım arazileri ve bu araziler üzerindeki tarımsal amaçlı yapılar ile sürekli ikamet edilen konutlar kullanım şartı aranmaksızın hissedarlarına, 31 Aralık 2011 tarihi itibariyle en az 3 yıldan beri taşınmazı kiralamış olan ve halen kiralama sözleşmesi devam eden kiracılarına, yine  31 Aralık 2011 tarihi itibariyle en az 3 yıldan beri taşınmazı tarımsal amaçlı kullanan ve kullanımları halen devam ettiği idarece belirlenen kullanıcılarına doğrudan satılacaktır."           

AA

pus