Bankacılar konut kredisinde neden İsviçre Frangı'nı tercih ediyor?

Bankacılar konut kredisinde neden İsviçre Frangı'nı tercih ediyor?

Türkiye'nin 1 numaralı mortgage yazarı Barış Yılmazkaya büyük sırrı açıklıyor: Bankacılar ve finansçılar konut kredisi kullanırken, YTL, dolar ve euro'yu bir kenara bırakıp, İsviçre Frangı'nı tercih ediyor. Konut kredisi kullanmayı düşünenler, YTL ile kon


Baktığımızda bu para birimi ile borçlanmayı genelde tercih edenler finans sektöründekiler diyebiliriz. Sektörün içinde olanların tercih ettiği, son zamanlarda yıldızı parlayan "Bu para biriminin peki avantajları nedir?" diye bir soru aklımıza geliyor bu durumda...

CHF NEDEN TERCİH SEBEBİ?

Dövizle konut kredisi kullanımının giderek yaygınlaştığını görüyor ve duyuyoruz. Son zamanlarda özellikle yüksek gelir grubuna sahip tüketiciler tarafından da tercih edilen İsviçre Frangı cinsinden kredilerin, ABD Doları ve Euro ile karşılaştırıldığında bu para birimlerine paralel hareket ettiğini belirtebiliriz. Bu açıdan bakıldığında birçok ülkede CHF cinsinden konut kredisi kullanımı son derece yaygın.

Ülkemizde dövize endeksli konut kredisi pazarı çok geniş olmamasına karşın, CHF' nin Avrupa' da en düşük faize sahip para birimi olması ve bu doğrultuda bankaların yurtdışından faizi düşük olan CHF ile borçlanıp bunu konut kredisi almak isteyenlere kullandırması artık mümkün.

CHF kredisi alanların avantajlarından bir diğeri de Euro ve Dolara göre yıllık %5-6 ortalama daha az faiz ödeyebilmesi. Müşterilerine CHF kullandıran bankalar bu para birimini uluslararası piyasalardan yıllık ortalama yüzde 2.5 faizle buluyor. Böylece hem banka daha çok kazanıyor hem de kur riskini alan konut kredisi müşterisine daha ucuza kredi kullandırabiliyor.

Bunun yanı sıra EURO ve Dolar' dan daha stabil bir kur olması nedeniyle insanları cezbeden bir durum oluşturuyor.

Yine de doğru düşünüp, doğru karar vermeniz dileğiyle;