Bankalar faizi düşürdükçe kredide masraflar artıyor

Bankalar faizi düşürdükçe kredide masraflar artıyor

Bankaların kredi verirken eklediği masraflarla en düşük yüzde 1.25 olan faiz yüzde 1.32'ye kadar çıkıyor. 100 bin YTL kredi kullanan vatandaş 2 bin YTL faiz ödüyor.


Bankaların kredi kullananlardan aldığı komisyonlar her geçen gün başka adlar altında artıyor. Bankalar genellikle kredi miktarının yüzde 2'si oranında komisyon talep ediyor. Yani, 100 bin YTL kredi kulanan bir vatandaş 2 bin YTL de komisyon ödüyor. Birçok bankada ise bu orana ek olarak bin YTL'lik sabit bir bedel de alınıyor. Vade uzadıkça alınan komisyon miktarı da artıyor. Banka şubelerinden topladığımız veriler, kredilerde komisyon yüzdesinin yüzde 4.5 ila Anadolubank'ta en yüksek düzeyine çıktığını gösteriyor. Bu bankadan 100 bin YTL kredi alan vatandaşlar 4 bin 500 YTL komisyon vermek zorunda.


Alt sınır koyuluyor
Bankalar kredi miktarının tutarının yanı sıra küçük miktarlı kredi kulananlara karşı da 500 veya bin YTL'lik alt sınırlar koyuyor. Diğer bankalarda ödenmesi gereken minimum dosya ücreti 500 YTL iken, Ziraat Bankası'nda bu miktar 250 YTL'ye düşüyor. Yani, az miktarda kredi ihtiyacı olanlar için Ziraat Bankası en az dosya masrafı ödenecek banka olarak dikkati çekiyor. Bankalar vadenin yanı sıra kredi miktarına göre de komisyon oranlarında değişiklik yapıyor. Kredi miktarı arttıkça alınan komisyon oranı da yükseliyor.


Faizler çeşitleniyor
Böylece bankalar, ilan edilen faizin yanı sıra dosya ücreti, hizmet komisyonu, ipotek ücreti de eklenince 4 ayrı çeşit faiz almış oluyorlar. Tabloda da görüldüğü gibi eklenen masraflarla birlikte en düşük yüzde 1.25 olarak görülen kredi faizi yüzde 1.32'ye çıkıyor. En yüksek yüzde 1.44 olarak görülen kredi tutarı da yüzde 1.49'a fırlıyor. Faizi yüzde 1.25 olarak görülen bankadan alınan kredi ile yüzde 1.30 olarak görülen bankadan alınan kredinin aslında vatandaşa aynı tutarda bir faize mal olduğu da ortaya çıkıyor. Buna her bankanın aldığı ekspertiz ücreti ve hayat sigortası da eklenince kredi alacak olan vatandaş, alınan paranın faizi dışında 6 ayrı nedenden dolayı da ekstra para ödemiş oluyor. Bazı bankalar ise daha düşük faizli indirimli konut kredisi adı altında ürünler çıkardı. Bu kredilerde ise alınan masraf ve komisyonlar yukarıda verilen masrafların iki katına kadar çıkıyor. Faiz düştükçe masraf artıyor. Masraflar da krediye eklendiği için kredi alan vatandaş aslında aynı tutarda bir faizle karşı karşıya kalıyor. Peşin olarak alınan tutar da krediye eklenip aynı faiz oranı ile kredilendirildiği için 2 bin YTL olarak istenen kredi masrafı faiziyle birlikte vatandaşa 4-5 bin YTL'ye mal oluyor.
Bankalar, kendilerine konut alan müşteri getiren emlakçılara komisyon vermeye başladı. Böylece konut satışından komisyon alan emlakçılar kazançlarına bir de kredi komisyonunu ekledi. İşin ilginç tarafı banka bu komisyonu müşterilerden aldığı ve kredi alan kişi hakkında araştırma yaptıkları veya operasyon masrafı yaptıkları gerekçesiyle aldıkları 'dosya masrafı' olarak adlandırılan paradan vermeleri. Öyle ki bankalar artık dosya masrafının bir kısmını müşteri getiren emlakçıya verme yarışına girmiş durumda. Bankacı "Bazı bankalar kredi kulanan müşterileri onlara yönlendiren emlakçılara hem indirimli faiz uyguluyor, hem de bu kredi nedeniyle aldığı dosya masrafının yüzde 60-70'ini komisyon olarak emlakçıya ödüyor" dedi.
(Sabah)