08 / 08 / 2022

Barış ve huzur turizmin en büyük sermayesi!

Barış ve huzur turizmin en büyük sermayesi!

Er Yatırım ve Turizm Genel Müdürü Ferzan Çelikkanat, Türkiye’ de turizmin kalbi sayılacak, Sultanahmet’teki gibi saldırıların, İstanbul gibi kimlikli kentlere seyahatlerde tedirginlik yaratabileceğine dikkat çekti.Türkiye'nin önde gelen turizm yatırımcılarından Er Yatırım ve Turizm Genel Müdürü Ferzan Çelikkanat, Türkiye’de turizmin kalbi sayılacak, Sultanahmet’in bulunduğu tarihi yarımadada yaşanan terör olayını kınarken bu tür saldırıların, İstanbul gibi kimlikli kentlere seyahatlerde tedirginlik yaratabileceğine dikkat çekti. Haber dünyaya yansırken “bölge” değil “ülke” isminin geçtiğinin altını çizen Çelikkanat, “Bunun adına ister terör saldırısı ister iç çatışma isterseniz de münferit bir olay deyin böylesi olaylar turizm ekonomisi açısından hep eksi yazacak gelişmelerdir ve ülkeye yönelik turist talebini etkileyebilir” dedi.Bütünleştirici mesajlar zararı en aza indirir


Tüketicilerin ilk refleksinin rezervasyon iptalleri olabileceğini belirten Çelikkanat şöyle devam etti: “Önemli olan oluşabilecek iptallerin kronikleşerek uzun vadeye yayılmadan kısa sürede atlatılmasıdır. Keyif amaçlı seyahatler ve kültür turizmi her şeyden öte huzurun ve güvenliğin olduğu alanlarda gerçekleşir. Sultanahmet gibi kültür turizminin en önemli destinasyonu bu saldırıdan etkilenebilir. Doğru bir algı yönetimi yapılarak bu durumun kısa vadede atlatılmasını temenni ediyorum.”Londra, New York ve Madrid gibi büyük kentlerde geçmişte büyük çapta terör olayları yaşandığını hatırlatan Çelikkanat, Paris’te yaşanan vahim saldırıya da değinerek şöyle devam etti: “ETA ve IRA’nın yarattığı teröre karşın ne İspanya ne de İngiltere’de turist sayısı azalmadı. Medya, devlet kurumları, STK’lar dahil toplumun tüm unsurları bu ülkelerdeki süreçleri çok hassas, stratejik ve bilinçli bir şekilde yönetti. Bu ortak akıl işleyişi, olayların ülke ve imajına zarar vermeden en az hasarla atlatılmasını sağladı. Algı yönetimi ve ortak söylem, bütünleştirici ve programlı olmalı, ilgili kurum ve kuruluşları söyledikleri imajımıza ve algılanmamıza zarar vermemelidir.”


Turizm için ilk şartın “barış ve huzur ortamı” olduğunun altını çizen Er Yatırım ve Turizm Genel Müdürü Ferzan Çelikkanat, “Bir ülkeye kaliteli yatırımlar gelebilir ve dünya çapında markalar Türkiye’de otel işletmesi yapabilir. Ancak barış ve huzur ortamı olmadığı sürece dünyanın en iyi binasını, dünyanın en güzel ikliminde ve dünyanın en güzel şehrinde de yapsanız pazarlamakta ve satmakta zorlanırsınız. Barış ve huzur ortamı turizmin en büyük sermayesidir” dedi.