Başakşehir Belediyesi'nin yeni hizmet binası 130 milyon TL'ye mal olacak!

Başakşehir Belediyesi'nin yeni hizmet binası 130 milyon TL'ye mal olacak!

Başakşehir Belediyesi'nin kaba inşaatını Emlak Konut GYO'nun üstlendiği yeni hizmet binası toplam 130 milyon TL’ye mal olacak.Başakşehir Belediyesi’nin, kaba inşaatı Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) tarafından yapılan yeni Başkanlık Hizmet Binası’nın tamamlanması için açtığı ihale tamamlandı. “979 Ada 2 Parselde Bulunan Binada Çeşitli İnşaat İşleri Yapılması” adı altında açılan ihaleye, tek geçerli teklif sunuldu.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre; ihaleyi Ömer Faruk Balamir-Ahbal İnşaat Taahhüt San. Ve Tic. Ltd. Şti. iş ortaklığı kazandı. Başakşehir Belediyesi’nin, kabası bitmiş inşaatı 94 milyon 963 bin TL’ye mal olacak. Emlak Konut GYO ise, söz konusu binanın kaba inşaatını 34 milyon 800 bin TL’ye ihale etti. Başkanlık binası Başakşehir Belediyesi'ne yaklaşık 130 milyon TL’ye mal olacak.

MÜTEAHHİT BALAMİR KARDEŞLER

Külliye büyüklüğündeki Başakşehir Belediyesi’nin yeni hizmet binasının ihalesini üstlenen iş ortaklığı, Ömer Faruk Balamir’e ait fert firması ile kardeşi Hakan Burak Balamir'e ait Ahbal İnşaat Taahhüt San. Ve Tic. Ltd. Şirketi oldu. Ahbal İnşaat’ın merkezi Şanlıurfa’da. 

Ömer Faruk Balamir İzmir’de kurduğu fert firmasının merkezini 2016’da Başakşehir’e taşımıştı. Hakan ve Ömer Balamir’lerin kız kardeşi Filiz Balamir Dereli bir dönem, Şanlıurfa AKP Kadın Kolları’nın Tanıtım ve Medya Başkanlığı görevini üstlenmişti. 

MALİYETİNE GÖRE DE BİRİNCİ BAŞAKŞEHİR

İhale bedelleri belli olan belediye binaları arasında Başakşehir açık ara önde geliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yaptırılan Bağcılar Belediyesi’nin yeni hizmet binasının ihale bedeli 62 milyon 270 bin TL'ydi. İhalesi Şubat 2017’de yapılmış olan yeni binaya henüz Bağcılar belediyesi taşınmadı.

Bakırköy Belediyesi’nin 2017'de ihale ettiği ve kaba inşaatı bitmiş vaziyette bekleyen yeni hizmet binasının ihale bedeli ise 32 milyon 750 bin TL olarak belirlendi. Yine İBB tarafından 2016 yılında ihale edilen Güngören Belediyesi hizmet binasının ihale bedeli ise 37 milyon 255 bin TL'ydi. Sancaktepe Belediyesi’nin 2013 yılında ihale ettiği yeni hizmet binasının ihale bedeli de 29 milyon 930 kira olarak açıklanmıştı.

Kanal Riva projesi 63 milyon TL'ye mal olacak!