Başbakan açıkladı! Merkez Bankası Ataşehir`e taşınıyor

Başbakan açıkladı! Merkez Bankası Ataşehir`e taşınıyorBaşbakan Tayyip Erdoğan, hükümetin bir yıllık Eylem Planı'nı açıkladığı toplantıda, Merkez Bankası'nın İstanbul'a taşınması konusuna noktayı koydu.


Merkez Bankası'nın bu taşınmayı istemediğini bizzat Başkan Yılmaz'ın açıkladığının anımsatılması üzerine, "Kanunsa kanun, çıkartırız. Merkez Bankası alacağı kararlarda bağımsızdır. Bu konuda hükümet karar verir" dedi.

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası İstanbul'a taşınır mı-taşınmaz mı tartışmasına son noktayı koydu. Ziraat, Halk ve Vakıfbank'ın yanı sıra Merkez Bankası'nın da hükümetin eylem planı doğrultusunda İstanbul'a taşınacağını açıklayan Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın bu konuya sıcak bakmadığının hatırlatılması üzerine "Kanunsa kanun çıkartırız, taşırız" diye konuştu.

YERİNİ DE BELİRLEDİK: Başbakan Erdoğan, 60'ıncı Hükümet Programı Eylem Planını, Başbakanlık Yeni Binada düzenlediği basın toplantısıyla açıklarken, Merkez Bankası, Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank gibi finans kuruluşlarının İstanbul'a taşınacağını yineledi. Bu kuruluşlar için İstanbul'da Anadolu Yakası'nda TOKİ'ye ait bir araziyi seçtiği de bilinen Erdoğan, bu konuda hükümet olarak kararlarını verdiklerini söyledi. Erdoğan, "Bu konuda kararırımızı verdik. Hatta yerleri de belirlenmiştir" diye konuştu.

KİMSEYE SORACAK DEĞİLİZ: Başbakan Erdoğan, "Bunu hiç kimseye de soracak değiliz" derken, açıklamaların ardından yöneltilen "Merkez Bankası bağımsız bir kurum. Banka İstanbul'a gitmek istemiyor. Bunun sizin için bir anlamı var mı" şeklindeki soruya şu yanıtı verdi: "Merkez Bankası, alacağı kararlarda özerktir. Bulunacağı yere ise kanunla hükümet olarak karar verebiliriz. Zira bu ülkede Merkez Bankası'nın özerk olması kararını veren yer parlamentodur. Burada hükümet olarak böyle bir kararırımız var ve uygulamayı düşünüyoruz. Merkez Bankası'nın İstanbul'da olması hem bankanın işlevini artıracak hem de oradaki gücü farklı bir konuma gelecektir. Kanunsa kanun, çıkartırız. Bunun kararını verdik. Derdimiz ülkemizin çok daha güçlü bir ekonomiye sahip olması, bundan daha iyi bir gerekçe olur mu?"

Editörün notu: Merkez Bankası ve diğer kamu bankaları İstanbul'da Ataşehir'de inşa edilecek finans kompleksine taşınacak.