Başbakan Erdoğan Merkez Bankası'nın faiz artırımı ile ilgili açıklama yaptı!

Başbakan Erdoğan Merkez Bankası'nın faiz artırımı ile ilgili açıklama yaptı! Başbakan Erdoğan Merkez Bankası'nın faiz artırımı ile ilgili açıklama yaptı!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Merkez Bankası' nın faiz artırımına gitmesiyle ilgili konuştu: " İyi niyetle sabredip sonuçlarını bekleyeceğiz, etkili olmazsa B, C planlarımız var. "

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!


Başbakan Erdoğan Merkez Bankası'nın faiz artırımına gitmesiyle ilgili konuştu: "İyi niyetle sabredip sonuçlarını bekleyeceğiz, etkili olmazsa B, C planlarımız var."


Ben öncelikle şunu söyleyeyim. Merkez Bankası malum bağımsız bir kurum. Biz bugüne kadar buna müdahale etmediğimizi, bizimle direkt bir bağlantısı olmadığını defalarca söyledik. Ama maalesef birileri hep köşelerine bizim baskı yaptığımızı yazarlar. Şimdi tabii ben bir defa faizin yükseltilmesine her zaman karşıyım. Ama, şu anda merkez bankası böyle bir karar almış. Bana düşen buna bir sure sabretmektir. Nereye gidiyoruz diye bunu görmektir. Faizin tekrar bir geri dönüşü veyahut da döviz kurlarında olumlu istikamette gelişme, Borsa İstanbul'da yükselme görmemiz halinde bu iyi niyetimizi korumak zorundayız. Ama aksi olduğunda iyi niyetimizi koruyamayız.


YÜKSEK FAİZ TEK ENSTRÜMAN DEĞİL


Çünkü her zaman söylediğimiz şey yüksek faizin bu noktada tek enstrüman olmadığıdır. Ben burada bir tezimi söyleyeyim, isterseniz değerlendirirsiniz. Ben enflasyon olayında enflasyon ile faizin ters orantılı değil, doğru orantılı olduğuna inanırım. Yani enflasyon ile faiz arasındaki ilişki sebep netice ilişkisidir. Faiz sebeptir, enflasyon neticedir. Faizi yükseltirseniz, enflasyon da yükselir. Düşürürseniz, ikisi beraber düşer. Ters orantılı olarak düşündüğünüzde her zaman için çok daha olumsuz neticeler alırsınız.


BİR KAÇ HAFTA SONRA AÇIKLAYABİLİRİZ


Başbakan Erdoğan 'B Planınız var mı' şeklindeki soruya şu yanıtı verdi: 'B Planı, C Planı benzeri şeyler noktasında bunu önümüzdeki günlerde açıklayacağımız bir çalışmamız olabilir. Belki birkaç hafta sonra böyle bir çalışmayı açıklayabiliriz.'


ALIŞILMIŞIN DIŞINDA


Ekonomi ile ilgili alışılmışın dışında bir paket açıklayacaklarını belirten Erdoğan şunları kaydetti: 'Alışılmışın dışında bir şey olsun istiyoruz. Dünyada uygulamaları var. Ama Merkez Bankası'nın bu adımı atmış olduğu bir süreçte bunları açıklamamız doğru olmaz.'


Akşam

pus