Başbakan Yıldırım: İstanbul'da 1.023 kilometre metro hedefimiz var!

Başbakan Yıldırım: İstanbul'da 1.023 kilometre metro hedefimiz var! Başbakan Yıldırım: İstanbul'da 1.023 kilometre metro hedefimiz var!

Başbakan Binali Yıldırım, Üsküdar Meydanı'nda düzenlenen Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı Açılış Töreni'nde konuştu. Başbakan Yıldırım, "İstanbul'un genelinde bin 23 kilometre raylı sistem, metro, hafif raylı metro yapma hedefimiz var. " dedi.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla, Üsküdar Meydanı'nda düzenlenen Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı Açılış Töreni'nde konuşma yapan Başbakan Binali Yıldırım, bugün İstanbul'da 160 kilometresi bitmiş, 267 kilometresi de hala devam eden metro çalışmalarının olduğunu söyledi. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Başbakan Yıldırım, "Cumhuriyet'in 100. yılına gelirken İstanbul'un genelinde bin 23 kilometre raylı sistem, metro, hafif raylı metro yapma hedefimiz var. İnşallah bunu da başaracağız." dedi. 


Başbakan Yıldırım, Üsküdar-Ümraniye Metro'sunun hayırlı olmasını dileyerek, "Biliyorsunuz, Türkiye aşığı bir Cumhurbaşkanımız var. Milletin adamı Recep Tayyip Erdoğan'ın 7 tepeli bu dünya şehri İstanbul'a ne kadar büyük bir sevdası olduğunu hepiniz biliyorsunuz. Bu sevdayla 15 sene boyunca İstanbul'u dünyanın parlayan yıldızı haline getirmek için çalıştık, çalıştık, çalışmaya da devam ediyoruz."  ifadelerini kullandı.


Yaptığı konuşma sırasında yapılan hizmetleri anlatan Başbakan Yıldırım şu ifadeleri kullandı; "İşte, Yavuz Sultan Selim Köprüsü. Dünyanın en geniş köprüsü. Boğaz'a yakın, en kuzeyinde adeta bir mühendislik harikası. Bunu da yine sizin iktidarınız, AK Parti iktidarı 3 yıllık bir dönemde yaptık ve milletin hizmetine verdik. Şimdi artık kamyonlar, tırlar otobüsler, birinci, ikinci köprüyü bıraktılar, oradan gidiyorlar. İstanbul'un trafiğine de bir nefes aldırdı. Hemen şurada Marmaray. Marmaray'ı biliyorsunuz, Üsküdar'dan Sirkeci'ye kaç dakikada? 4 dakikada gidiyor. Nereden nereye. Asya'dan Avrupa'ya, Marmaray'la 4 dakika.  Marmaray  açıldığı günden bu tarafa 235 milyon yolculuk oldu. Büyük bir kolaylık oldu.


Dedik ki 'İstanbul'a Marmaray yetmez yanına bir tane de arabalar için bir tünel yapalım.' Avrasya Tüneli'ni de Harem'den Yenikapı'ya denizin 106 metre derinliğinden geçirerek böylece dünyada en derinden geçen tüneli de İstanbul'a kazandırmış olduk. Ecdadımız Fatih Sultan Mehmet... Biliyorsunuz o, gemileri karadan yürüterek denize indirdi. Onun torunları Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşları da trenleri, arabaları denizin altından geçirerek bu günlere geldi. İnşallah 2018 yılının sonunda dünyanın en büyük havalimanını da İstanbul'da açıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. İstanbul'a her şey yakışır."

 


Bu trende makiniste de ihtiyaç yok

Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı'nın  birçok farklı özelliğe sahip olduğunu söyleyen Başbakan Yıldırım, metronun sürücüsü, kaptanı olmadığını, kendi kendine gittiğini söyledi.


Yıldırım, vatandaşların "Makinisti Kılıçdaroğlu olsun" ifadeleri üzerine, "Kılıçdaroğlu'nu makinist yaparız da bu trende makiniste de ihtiyaç yok diyorlar. Uzunluğu 20 kilometreyi bulan hattın geri kısmı da önümüzdeki seneler bitmiş olacak. Toplam maliyet yaklaşık 3,5 milyar lira. İstanbul'a helal olsun. İstanbul'un her şeyin en iyisine layık." dedi.


Sancaktepe'den Üsküdar'a sadece 27 dakikada ulaşım sağlanabileceğini ifade eden Başbakan Yıldırım, "Ne güzel değil mi? İstanbul'un trafiğinin yoğun olduğu saatleri de hesaba kattığımızda bunun ekonomiye ne kadar büyük bir faydası olduğunu söylemeye hacet yok. Bu hat, 700 bin kişiyi bir günde taşıyabilecek. 700 bin... Üsküdar'a, buradan Sirkeci'ye, Yenikapı'ya gitmek istiyorsanız Marmaray'a geçeceksiniz, oradan yolunuza devam edeceksiniz, hiç durmadan." şeklinde konuştu. 


Gecikmenin sebebi arkeolojik kazılar

Başbakan Yıldırım, hattın açılmasında yaşanan gecikme konusuna da değindi. Yıldırım, "Şimdi geldik 2017'ye, burada bir gecikme var. Sebep, bu hattı yaparken İstanbul'un tarihi hazinelerini de gün ışığına çıkardık. Dolayısıyla bunlar biraz zaman aldı. Arkeolojik kazılar vesaire gecikmenin sebebi de bu. Bunun üzerine de en son teknolojiyle sürücüsüz olan bu hattın testleri de yani yolcular binip gitmeden testlerinin yapılması da bir zaman aldı ve bu günlere geldik. Ne deriz, geç olsun, güç olmasın. Elhamdülillah hizmet yerini buldu. Makinistin yaptığı bütün işler artık kumanda merkezinden olacak, araçların içinde ayrıca şoför, sürücü olmayacak. Dolayısıyla araçların sayısını artırma, azaltma otomatik olarak gerçekleşecek." ifadelerini kullandı.


İstanbul'a bin 23 kilometre raylı sistem, metro, hafif raylı metro 

"Bugün 160 kilometresi bitmiş, 267 kilometresi de hala devam eden metro çalışması var." diyen Başbakan Yıldırım, "Cumhuriyet'in 100. yılına gelirken İstanbul'un genelinde bin 23 kilometre raylı sistem, metro, hafif raylı metro yapma hedefimiz var. İnşallah bunu da başaracağız. İstanbul, dünyanın göz bebeği. İstanbul'a yapılan hizmetlerin hepsinin karşılığını İstanbul veriyor. Türkiye, bir yandan 15 yıldır terörle, vesayetle, darbe girişimiyle mücadele ederken diğer yandan da Allah'a şükür milletimizin, insanımızın arzu ettiği bütün projeleri hayata bir bir geçiriyoruz. Bölünmüş yollar, köprüler, viyadükler, tüneller, hızlı trenler, modern havaalanları, şehir hastaneleri daha neler neler." açıklamasında bulundu.

 


Üsküdar-Ümraniye Metrosu açıldı!