29 / 05 / 2022

Basmane Çukuru Türkiye'nin yüzük taşı olacak!

Basmane Çukuru Türkiye'nin yüzük taşı olacak!

Basmane Çukuru ile ilgili açıklama yapan Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, “İzmirlilerle birlikte karar vereceğimiz proje için ilk görüşmeyi ünlü mimar Emre Arolat ile yaptık” dedi
Basmane Çukuru olarak bilinen Dünya Ticaret Merkezi arsasının satış ihalesi TMSF tarafından onaylanınca, konsorsiyum ilk adımı attı. Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, “İzmirlilerle birlikte karar vereceğimiz proje için ilk görüşmeyi ünlü mimar Emre Arolat ile yaptık” dedi

Kamuoyunda Basmane Çukuru olarak bilinen Dünya Ticaret Merkezi arsasını ihalede 80 milyon dolara alan konsorsiyum ilk adımı attı. Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, kent merkezindeki alana yapılacak projeye İzmirlilerin karar vereceğini açıkladı. Sancak, "İzmirlilerin gurur duyacağı kültür, sanat, eğlencenin kalbinin atacağı bir cazibe merkezi oluşturmak istiyoruz. Konsorsiyum olarak ortak fikrimiz buraya Türkiye'nin yüzük taşını yapmak" dedi.  


Kültür sanat ve eğlence 


Satışın TMSF tarafından onaylanmasının ardından hummalı bir çalışmaya başlandı. Konsorsiyum adına açıklama yapan Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak "İzmir'in merkezinde yer alacak bu proje için kentin sahiplerinin görüş ve destekleri çok önemli. Bu yüzden sürece onları da dahil edip hep birlikte kente yakışır bir proje ortaya çıkartmayı amaçlıyoruz. İzmirlilerin beklentilerini tam olarak anlamak amacıyla bir araştırma ve sosyal medya üzerinden anket yapılacak" dedi. Sancak üç yabancı iki yerli mimarlık firmasına proje hazırlatacaklarını sonra o projelerden seçtikleri 3 tanesini İzmirlilerin beğenisine sunacaklarını söyledi. Hazırlanacak proje için ilk görüşme ünlü mimar Emre Arolat ile gerçekleştirildi. Mesut Sancak ve Emre Arolat Folkart Towers'da bir araya geldi. Proje hazırlanması ile ilgili ön protokol yapan ikili mimari proje çalışmalarına başlandığını belirtti.  


İzmirlilerin kararı 


Mesut Sancak "Amacımız  İzmir  yararına, tüm İzmirlilerin gurur duyacağı, kültür, sanat, eğlencenin kalbinin atacağı bir cazibe merkezi oluşturmak. Konsorsiyum olarak ortak fikrimiz buraya Türkiye'nin yüzük taşını yapmaktır. İzmir'e gelen herkesin mutlaka görmek isteyeceği bir proje geliştirmek istiyoruz. İlk görüşmemizi Emre Arolat ile gerçekleştirdik. Önümüzdeki günlerde projeyi hazırlatmayı düşündüğümüz diğer mimarlarla da bağlantıya geçeceğiz. Sonuçta hayata geçecek projeye İzmirliler karar verecektir. Hatta anket sonuçları doğrultusunda adını da İzmirliler koyacaktır" dedi. 


Emre Arolat Basmane Çukuru projesi için "Kentin tam merkezindeki bu alanı ben gençliğimden beri biliyorum ve takip ediyorum. Bir yatırım unsuru olmasının yanında İzmir gibi aydınlık bir kente çok önemli katkılar yapabilecek çok zengin bir kamusal alan yaratmak mümkün. İzmir gibi büyük kentlerin bu anlamda karma projelere çok ihtiyacı var. Burada oluşacak yoğunluğun iyi dağıtılması, çevredeki trafik etütlerinin iyi yapılması, oraya yaya ve araç giriş çıkışlarının doğru tanımlanması çok önemli. Proje bittikten sonra insanların sadece görmek için bile gidecekleri bir varış noktası haline geleceğini düşünüyorum. Umarım hepimizin gurur duyacağı bir projeyi ortaya çıkartırız" diye konuştu.Yeni Asır


Haber Star'da şu şekilde yer aldı;


İzmir Basmane’deki ‘utanç çukuru’ diye anılan ve yıllardır çivi bile çakılmayan Dünya Ticaret Merkezi arsası, Folkart Yapı ile yeniden hayata dönüyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 1997 yılında ihaleyle satışı yapılan, daha sonra açılan davalar nedeniyle 1999’dan bu yana tek bir çivi bile çakılmayan arsa, TMSF tarafından ihaleye çıkarılmıştı. İhaleyi 80 milyon dolarlık teklifle Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, Akça Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Akça ve Namet Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Kayar’dan oluşan konsorsiyum kazandı. Satışın TMSF tarafından onaylanmasının ardından hummalı bir çalışmaya başlandı. Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, üç yabancı iki yerli mimarlık firmasına proje hazırlatacaklarını sonra o projelerden seçtikleri 3 tanesini İzmirliler’in beğenisine sunacaklarını belirtti. Hazırlanacak proje için ilk görüşme ünlü mimar Emre Arolat ile gerçekleştirildi. Mesut Sancak ve Emre Arolat Folkart Towers’da bir araya geldiler. Proje hazırlanması ile ilgili ön protokol yapan ikili mimari proje çalışmalarına başlandığı müjdesini verdiler.


VARIŞ NOKTASI OLACAK

Emre Arolat, Basmane Çukuru projesi için şunları söyledi: “Kentin tam merkezindeki bu alanı ben gençliğimden beri biliyorum ve takip ediyorum. Bir yatırım unsuru olmasının yanında İzmir gibi aydınlık bir kente çok önemli katkılar yapabilecek çok zengin bir kamusal alan yaratmak mümkün. İzmir gibi büyük kentlerin bu anlamda karma projelere çok ihtiyacı var. Aslında bu projeler gerçek anlamda çevreci ve ekolojik nitelikleri de doğru olarak ele alındığında kentlerin hayatlarına pozitif katkılar sağlıyor. Burada oluşacak yoğunluğun iyi dağıtılması, çevredeki trafik etütlerinin iyi yapılması, oraya yaya ve araç giriş çıkışlarının doğru tanımlanması çok önemli. Proje bittikten sonra insanların sadece görmek için bile gidecekleri bir varış noktası haline geleceğini düşünüyorum. Umarım hepimizin gurur duyacağı bir projeyi ortaya çıkartırız.”


ADINI İZMİRLİLER KOYACAK

Mesut Sancak konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Konsorsiyum olarak fikrimiz buraya Türkiye’nin yüzük taşı yapmak. İlk görüşmemizi Emre Arolat ile gerçekleştirdik. Önümüzdeki günlerde projeyi hazırlatmayı düşündüğümüz diğer mimarlarla da bağlantıya geçeceğiz. Sonuçta hayata geçecek projeye İzmirliler karar verecektir. Hatta anket sonuçları doğrultusunda adını da İzmirliler koyacaktır” dedi.


Star 


Haber İzmir Haber Ekspres Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


Folkart Yönetim Kurulu BaşkaH m Mesut Sancak, 'Basmane Çukuru' olarak da adlandınlan Ege Dünya Ticaret Merkezi ihalesinin TMSF tarafından onaylanmasının ardından hazırlanacak proje için mimarlarla görüşmelere başladıklarını bildirdi. 


Ege Dünya Ticaret Merkezi ticari ve iktisadi bütünlüğü için TMSF tarafından yapılan satış ihalesinde 80 milyon dolarlık teklif veren Livamine Madencilik adına açıklama yapan Sancak, proje ve inşa sürecine İzmirlileri dahil edeceklerini söyledi. İzmir'in merkezinde yer alan proje için kentin sahiplerinin görüş ve desteklerinin çok önemli olduğunu, bu yüzden sürece halkı da dahil etmek istediklerini ifade eden Sancak, İzmirlilerin beklentilerini tam olarak anlamak amacıyla bir araştırma ve sosyal medya üzerinden anket çalışması yapacaklarım bildirdi. Sancak, açıklamada şu ifadelere yer verdi: Satışın TMSF tarafından onaylanmasının ardından hummalı bir çalışmaya başlandı. Üç yabancı, iki yerli mimarlık firmasına proje hazırlatacağız. Sonra o projelerden seçtiğimiz üçünü İzmirlilerin beğenisine sunacağız. Proje için ilk görüşmeyi ünlü mimar Emre Arolat ile gerçekleştirdik ve proje hazırlanması ile ilgili ön protokol yaptık. Önümüzdeki günlerde projeyi hazırlatmayı düşündüğümüz diğer mimarlarla da bağlantıya geçecegiz. İzmir'in yararına, tüm İzmirlilerin gurur duyacağı, kültür, sanat ve eğlencenin kalbinin atacağı bir cazibe merkezi oluşturmayı amaçladıklarını ifade eden Sancak, "Konsorsiyum olarak ortak fikrimiz buraya Türkiye'nin yüzük taşını yapmaktır. İzmir'e gelen herkesin mutlaka görmek isteyeceği bir proje geliştirmek istiyoruz" ifadelerini kullandı. 


İnsanlar görmek için gelecek Mimar Emre Arolat ise açıklamada proje kapsamında alanda oluşacak yoğunluğun iyi dağıtılması, çevredeki trafik etütlerinin iyi yapılması, yaya ve araç giriş çıkışlarının doğru tanımlanmasının çok önemli olduğunu belirtti. Satışı Rekabet Kurulu'nda İhalede ikinci aşamada 80 milyon dolarlık teklif, Fon Kurulu tarafından değerlendirildi. Fon Kurulu, yaptığı değerlendirmede satışı uygun gördü. 


Nihai karan verebilmek için ise Rekabat Kurulu'na başvurdu. Rekabet Kurulu satışla ilgili şartlan ve teklifi inceleyecek. izin verirse Fon Kuruluson karan verecek. Rekabet Kurulu daha önce Fon Kurulu'nun uygun gördüğü bazı satışlarla ilgili izin vermemişti. Öte yandan Güç Yapı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Zorlu'nun ihaleye yaptığı itirazla ilgili ise TMSF cephesinden bir açıklama yapılmadı. 


Haber Ekspres (İzmir)Haber Güneş Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı....Folkart Yapı, 'Basmane Çukuru' olarak bilinen Dünya Ticaret Merkezi arsasının yerinde İzmir'in gurur duyacağı, kültür, sanat ve eğlencenin kalbinin atacağı dev yatırım için kolları sıvadı. İZMİR'İN ÇEHRESİ DEĞİŞECEK


Dünya Ticaret Merkezi arsasıTMSF'nin istanbul'daki merkezinde geçen hafta ihaleye çıkarılmıştı. İhaleyi 80 milyon dolarlık teklifle Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, Akça Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Akça ve Namet Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Kayar'dan oluşan konsorsiyum kazanmıştı. KENTİN MERKEZİNDE 


Tamamlandığında hem mimari, hem kültürel yaşam açısından izmir'in çehresini değiştirecek proje ilgili ilk adım atıldı. Mesut Sancak ve Emre Arolat Folkart Tovvers'da bir araya geldiler. Mimar Arolat, Folkart'ın izmir'deki ilk projesi olan Folkart Narlıdere'nin ve Folkart Mavişehir'in de mimarlığını yapmıştı. Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak hazırlanacak proje için ilk görüşmeyi Mimar Emre Arolat ile yaptı. 


İZMİR'de Dünya Ticaret Merekezi için 1999'da temeli atılan, ancak o günden bu yana tek bir çivi bile çakılmayan, kamuoyunda 'Basmane Çukuru' olarak bilinen inşaat alanının ihalesini kazanan konsorsiyum dev yatırım için kolları sıvadı. İLK GÖRÜŞME YAPILDI 


İhalenin ardından konsorsiyum adına açıklamayı yapan ve proje ve inşa sürecine İzmirlileri dahil edeceklerini belirten Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, proje için ilk görüşmenin ünlü mimar Emre Arolat ile yapıldığını söyledi. İhalenin ardından konsorsiyum adına açıklama yapan Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak "İzmir'in merkezinde yer alacak bu proje için kentin sahiplerinin görüş ve destekleri çok önemli. İZMİRLİLER SEÇECEK 


Bu yüzden sürece onları da dahil edip hep birlikte kente yakışır bir proje ortaya çıkartmayı amaçlıyoruz. İzmirlilerin beklentilerini tam olarak anlamak amacıyla bir araştırma ve sosyal medya üzerinden aııketyapılacaktır" demişti. Emre Arolat Basmane Çukuru projesi için 'Bir yatırım unsuru olmasının yanında İzmir'e çok önemli katkılar yapabilecek çok zengin bir kamusal alan yaratmak mümkün. GURUR VEREN PROJE 


İzmir gibi büyük kentlerin bu anlamda karma projelere çok ihtiyacı var. Proje bittikten sonra insanların sadece görmek için bile gidecekleri bir varış noktası haline geleceğini düşünüyorum. Umarım hepimizin gurur duyacağı bir projeyi ortaya çıkartırız" dedi. Mesut Sancak konu ile ilgili yaptığı açıklamada "Amacımız İzmir yararına, tüm İzmirlilerin gurur duyacağı, kültür, sanat, eğlencenin kalbinin atacağı bir cazibe merkezi oluşturmak.TÜRKİYE'NİN YÜZÜK TAŞI 


Konsorsiyum olarak ortak fikrimiz buraya Türkiye'nin yüzük taşını yapmaktır. İlk görüşmemizi Emre Arolat ile gerçekleştirdik. Önümüzdeki günlerde projeyi hazırlatmayı düşündüğümüz diğer mimarlarla da bağlantıya geçeceğiz. Hayata geçecek projeye İzmirliler karar verecek. Anket sonuçları doğrultusunda adını da İzmirliler koyacak" dedi. Güneş