27 / 05 / 2022

Basmane Çukuru'nda oylama bitti, ÇED başladı!

Basmane Çukuru'nda oylama bitti, ÇED başladı!

Mimarlar Odası İzmir Şubesi, Basmane Çukuru'nda yapılması planlanan proje için oylamanın kaldırıldığını ve projelerden biri ile ilgili ÇED incelemesi başlatıldığını belirtti.İZMİR'DE yıllarca tartışmalar neden olan ve şehrin adeta kangreni haline gelen Basmane Çukuru için bu yıl yapılan ihaleyi Folkart A.Ş. kazanmış ve yapılması planlanan projeyi İzmirlilerin belirlemesi için kararizmirin.com sitesi üzerinden oylama başlatmıştı.  İzmir  Büyükşehir Belediye Hizmet Binası'mn yer verildiği üç ayrı projecie konut, ticari ofisler, alışveriş merkezleri de bulunuyordu. TMMOB Mimarlar Odası İzmir Şubesi, Basmane Çukuru ile ilgili Folkart A.Ş. tarafından yapılması planlanan proje ile ilgili değerlendirme ve incelemelerini tamamladı. Açıklamada, kararizmirin.com sitesinde üç ayrı proje üzerinden oylamaya açılan projeler ile ilgili oylamaların durdurulduğu ve projelerden biri için ÇED incelemesi başlatıldığı bildirildi. 


SESSİZ KALMAMALI 

Şube tarafından yapılan açıklamada toplam inşaat alanı hesabına göre imar planında hak olarak verilen 104 bin metrekarenin 126,374,4 metrekare aşılarak 230,374,4 metrekare olacak biçimde projelendirildiği bildirildi. "Bu durum kabul edilemez" denilen açıklamada şunlara yer verildi: "Kent tüm kullanıcıları; seçilmiş, atanmış yöneticileri, meclisleri, konseyleri ve en önemlisi tüm canlıları ile birlikte 

yaşayan bir bütündür. Bu anlamda kente yapılacak her bir müdahale silsile halinde, yaşayan bir organizmanın dönüştürülmesi anlamına gelir. Kente olumlu/olumsuz, küçük/büyük müdahalelerimizin sorumluluğu da hepimize aittir. Kentli gündeminde Basmane Çukuru olarak anılan alanın yıl içerisinde bir özel şirkete satılması haberi akabinde, elde edilen projelerden birinin ÇED incelemesine sokulduğunu, bir yandan da -sözde- katılımcılık adı altında, farklı gruplara hazırlatılan üç ayn mimari projenin şirket tarafından web ortamında oylamaya sunulduğunu ve gelen tepkiler üzerine kaldırıldığım görüyoruz. Daha da ilginci; İzmir Büyükşehir Belediye Binası'nın bu özel girişimin konut, alışveriş merkezi ve ticari ofislerle birlikte tasarlandığı çok katlı yapının içine taşınmak istendiğini anlıyoruz. Hele ki kamu hizmeti vermek gibi onurlu bir göreve seçilmiş/ atanmış kentlilerimizin ve dahi duyarlı hemşerilerimizin, yerel, özerk bir yönetim olması gereken Büyükşehir Beleciiye Hizmetleri' nin bir şirketin himayesinde gölgesinde yer alırcasına bu kent suçunun ortasına taşınmasına sessiz kalmayacağım umuyoruz.


İzmir 9 Eylül Gazetesi