Batı Şeria C bölgesinde Filistinlilere inşaat izni verilmeyecek!

Batı Şeria C bölgesinde Filistinlilere inşaat izni verilmeyecek! Batı Şeria C bölgesinde Filistinlilere inşaat izni verilmeyecek!

Netanyahu, "Batı Şeria’nın yüzde 30'unu ilhak edeceğiz. Ayrıca 4 yıl boyunca hem İsraillilere hem de Filistinlilere C bölgesinin geri kalan yüzde 50'sinde inşaat  izni vermeyeceğiz" dedi...Netanyahu, Makor Rishon gazetesine yaptığı açıklamalarda, Batı Şeria'nın yüzde 30'unun yani Batı Şeria'nın yüzde 60'ına tekabül eden ve 1995'teki İkinci Oslo Anlaşması'na göre "C bölgesi" olarak sınıflandırılan bölgelerin yüzde 50'sinin ilhak edileceğini açıkladı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; ABD'nin sözde Orta Doğu Barış Planı'na işaret eden Netanyahu, "Batı Şeria’nın yüzde 30'unu ilhak edeceğiz. Ayrıca 4 yıl boyunca hem İsraillilere hem de Filistinlilere C bölgesinin geri kalan yüzde 50'sinde inşaat  izni vermeyeceğiz" diye konuştu.

İlhak planının, hükümet ortağı Benny Gantz ile yapılan anlaşma gereği hem Mecliste hem de hükümette oylanacağını vurgulayan Netanyahu, "Filistinlilere Batı Şeria'nın geri kalan yüzde 70'inde bir devlet kurmalarına müsaade edilip edilmeyeceği" yönündeki soruyu şu şekilde cevapladı: 

"Bu ayrı bir mevzu. Hükümetten bu yönde bir karar beklemiyorum."

ABD'nin sözde Orta Doğu Barış Planının hükümetince tartışmaya açık olmadığına vurgu yapan Netanyahu, "Daha önce de dediğim gibi Filistinlilerle bu plan çerçevesinde müzakerelere hazır olduğumu belirtmiştim" diye konuştu.

- İsrail'in "ilhak" planı

ABD Başkanı Donald Trump'ın, İsrail Başbakanı Netanyahu ile 28 Ocak'ta Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında açıkladığı sözde Orta Doğu barış planında, Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinin "İsrail'in toprağı" olarak kabul edilmesi ve Tel Aviv yönetiminin Filistin'e ait Ürdün Vadisi üzerindeki hakimiyetine devam etmesi maddelerine yer verildi. 

ABD ve İsrailli yetkililerden oluşan ortak komisyon sözde barış planından sonra söz konusu bölgelerin "ilhakı" için Batı Şeria'da haritalandırma süreci başladı. 

Netanyahu: Yahudi yerleşim birimlerinin ilhak planında değişiklik yapılmayacak!