Batı Yakası'nın en lüksü: Toscana Vadisi satışta

Batı Yakası'nın en lüksü: Toscana Vadisi satıştaDubaili gayrimenkul yatırım şirketi, alanında dünyanın en büyüklerinden biri olan Emaar Properties Türkiye'deki ilk projesi olan Toskana Vadisi'nde 147 konutun ön satışına başladı.


Emaar, 20 milyon dolarlık yatırımla bir de özel hastane kuracak. Emaar Türkiye Genel Müdürü Ozan Balaban, hastanenin uluslararası bir marka için yapılacağını ve bir yıl içinde tamamlanacağını açıkladı.

TÜRKİYE'de Atasay Kuyumculuk ile ortak olan Dubaili gayrimenkul yatırım şirketi Emaar Properties, 700 milyon dolarlık gelir beklediği lüks villa projesi Toskana Vadisi'nde ön satışa başladı. Türkiye'de 2010 yılına kadar 5 milyar dolarlık yatırım planı olan Emaar, bir hastane yatırımına da yakında başlayacak. Mayo Clinic ve Joslin'le çalışan Emaar, Türkiye'de, bu iki marka dışında başka bir hastane zinciriyle yatırım yapacak. Emaar Türkiye'nin Genel Müdürü Ozan Balaban, uluslararası bir marka için Türkiye'de hastane yapmayı planladıklarını ve bunun üzerinde çalıştıklarını belirterek, ön görüşmeleri yapılan projenin bir yıl içinde tamamlanacağını açıkladı. İletişimde oldukları grupla ortaklık yapacaklarını dile getiren Balaban, ''Türkiye'de önemli oranda özel hastane ihtiyacı var. Yerine ve imarına göre projenin yatırım tutarı 20 milyon doların üzerinde olur'' dedi.

HAZİNE ARAZİLERİ: Türkiye'ye girişlerinden itibaren ilgilendikleri beş altı proje olduğu bilgisini veren Balaban, araştırma aşamasında olduklarını ve arazi aradıklarını ancak devlet ve belediye ihalelerine sıcak bakmadıklarını kaydetti. Türkiye'de arazi bulmanın zor olması ve arazilerin çoğunun da Hazine'nin elinde bulunması nedeniyle ihalelere girmek gerektiğine de dikkat çeken Balaban, ''Karayolları ihalesinden sonra İETT arazisi ihalesine girmedik. Büyük bir şirket olduğumuz için arazilerle ilgili araştırmalarımız uzun sürüyor, ihaleler ise kısa sürede yapılıyor. Karayollarının arazisi önemliydi ve zorlayabileceğimiz kadar zorladık. Devlet ihalelerine sıcak bakmıyoruz ama Karayolları gibi bir arazi çıkarsa yine ilgilenebiliriz'' diye konuştu.

'
İPTALLER OLABİLİR' DEDİK: Emaar Türkiye'nin Genel Müdürü Ozan Balaban, Sama Dubai'nin İETT arazisinde yaşadığı sorunun Emaar'ın Türkiye'ye bakışını etkilemediğini dile getirdi. Balaban, şirketin merkezi yönetimine Türkiye'de devlete ait arazilerle ilgili iptallerin olabileceği, bu durumların normal olduğu bilgisini ilettiklerini söyledi.

İK HİZMETİ DE VERİYORUZ: Emaar Grubu'nun Türkiye'ye ciddi baktığını kaydeden Ozan Balaban şöyle konuştu: ''Türkiye'yi, Avrupa'ya açılan bir pencere olarak görüyorlar. İstanbul'u, Avrupa şehri gibi kabul ediyorlar. Burada en iyi müteahhit firmalar ve insan kaynağını bulmak mümkün. Türk mimar ve mühendisleri diğer ülkelerdeki Emaar projelerine de yönlendiriyoruz. Emaar'a insan kaynakları (İK) hizmeti de sunuyoruz.''

Bodrum Antalya şeridinde mutlaka yer almak istiyoruz

OZAN Balaban, İstanbul dışında, Bursa, Kayseri, Gaziantep,  Ankara  gibi illerde de fırsatlara baktıklarını aktararak, Bodrum ve Antalya bölgesinin de geliştiğini, buraları da değerlendirdiklerini, Bodrum'la Antalya şeridinden mutlaka yer almak istediklerini vurguladı. Projeleri arasında hem otel, hem konutların yer aldığını, uluslararası güçlerini kendi bünyelerindeki markalarda kullanmak istediklerini dile getiren Balaban, ''Armani'yle on tane otel projemiz var. Ancak yatırımcı olmamız nedeniyle her türlü işletmeciye açığız. İstanbul dışındaki şehirlerde de perakende sektörüyle ilgileniyoruz. Lafayette ve Dubai Mall'la da anlaşmamız var. Bu iki grubun gittiğimiz yerlere gelme niyetleri var'' diye konuştu.

Toskana Vadisi Projesi'nde 147 konutun satışı başladı

EMAAR'ın Türkiye'deki ilk yatırımı olan Büyükçekmece'deki, 2 bin dönümlük arazi üzerinde 576 villayı kapsayan Emaar Toskana Vadisi'nin ilk fazındaki 147 villanın satışı başladı. Ozan Balaban, ön şatışı başlayan villalar için yurtiçi ve yurtdışından ciddi talep aldıklarını belirterek, şu bilgileri verdi: ''Proje ve konsept çok beğenildi. İlk etapta 147 konut satmayı hedefliyoruz. Yurtdışındaki yatırımcılardan da talep alıyoruz. İlk arayıp almak isteyen bir İrlandalı oldu. Projedeki konutların yüzde 20'sini yurtdışına veriyoruz. Yüzde 80'i de yerel piyasa için düşünüyoruz. Londra, New York ve Dubai de de lansmanlarımız olacak'' dedi.

Emaar'
ın dünya projelerine 28 Türk şirketi teklif verdi

EMAAR Türkiye'nin Genel Müdürü Ozan Balaban, Emaar'
ın global bir şirket olarak dünya genelinde çok sayıda projesi olduğunu söyledi ve bu nedenle yurt dışında müteahhitlik hizmeti veren Türk şirketlerinin de iş almak için ilişki kurduğunu belirtti. Balaban, ''Bu nedenle Türk şirketlerinin yurt dışına açılması konusunda da katkımız oluyor. Emaar'ın dünya genelindeki projelerinde 28 Türk firması teklif verdi. Emaar Türkiye olarak, komşu ülkelerde de iş yapacağız'' dedi.