Batman’da 5 mahalle için yeni imar planları askıda!

Batman’da 5 mahalle için yeni imar planları askıda!Batman’da 5 mahalleyi kapsayan 1050 hektarlık alanda 2012 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca onaylanan Mardin, Siirt, Batman, Şırnak ve Hakkâri planlama bölgesi 1/100.000 ölçekli çevre düzeni askıya çıktı.


Batman’da 5 mahallenin yer aldığı yeni imar planı, askıya çıktı. 5 mahalleyi kapsayan yaklaşık 1050 hektarlık alanda 2012 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca onaylanan Mardin, Siirt, Batman, Şırnak ve Hakkâri planlama bölgesi 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planında ‘Kentsel yerleşik alan ve kentsel gelişme alanı’ olarak belirlenen bölgede; kentsel sorunların çözülmesi planlanıyor.

Batman Çağdaş Gazetesi'nde yer alan habere göre; Belediye Başkanlığı yetkilileri, yeni nazım imar planları hakkında şu ifadeleri kullandı: “Nüfusa yetecek arsa stokunun üretilmesi, yeni ulaşım bağlantılarının oluşturulması, kaçak yapılaşmanın önüne geçilmesi, arsa, konut ve kira fiyatlarının düşmesi, sosyal donatı alanlarının artırılması, otopark sorunlarının çözülmesi, alt ve üst yapı sorunlarının giderilmesi, imar plan bütünlüğünün sağlanması, yaşam kalitesinin arttırılması ve kamu yararı amacıyla 1/5.000 ölçekli ‘İlave ve Revizyon Nazım İmar Planı’ hazırlanmıştır. Bayındır, Çamlıtepe, Korik, Petrol ve Tilmerç mahallelerinin bir kısmını içine alan yaklaşık 1050 hektarlık alanda hazırlanan 1/5.000 ölçekli İlave ve ‘Revizyon Nazım İmar Planı’ 04.12.2019 tarihli 13-547 sayılı Belediye Meclis kararıyla onaylanmış olup; Belediye resmi internet sayfası ve Belediye ilan panosunda 1 ay süreyle askıya çıkarılmıştır.”