Batman’daki kerpiç evler yıkılıyor!

Batman’daki kerpiç evler yıkılıyor!Batman’ın köylerinde bulunan 150-200 yıllık tarihi kerpiç konakları yıkılıyor. Yıkılan eskiş yapıların yerine beton evler inşa ediliyor.


Batman’ın kenar mahalleleri ile ilçelerine bağlı köy ve beldelerde onlarca kerpiç ev için yıkım çalışması başlatıldı. 150 ila 200 yıllık tarihi kerpiç konakların yerini artık çok katlı beton apartmanlar gelecek.


Eski konaklarda yaşayan bazı vatandaşlar, “Atalarımız ile büyüklerimizin yaşadıkları o eski evlerden eser kalmadı. Gerek doğa, gerekse de son yağışlar kerpiç yapıların yıkılmasına neden oldu. Birkaç kuşağın yaşadığı o eski kerpiç evlerin yerini artık beton yapılar alıyor. Köylerde eski kerpiç ev sayısı yok denecek kadar azaldı” açıklamalarında bulundu.


Batman’a yakın köylerdeki kerpiç yapıların büyük bölümü yıkılacak halde. Beşiri ilçesine bağlı Yontukyazı (Cinasker) köyündeki eski yapıların büyük bölümü kullanılmaz hale geldi. 110 haneli köyde eski evlerin son dönemlerdeki yağışlar yüzünden yıkıldığını kaydeden köy sakinlerinden Muhammed Karabulut, “Çocukluğumuzun geçtiği o eski kerpiç evleri özlüyoruz. Her köyde bir konak vardı ve o konak yapılar kerpiçtendi. Maalesef gerek doğa ve gerekse de yağışların oturulamaz hale getirdiği kerpiç evlerin yerini artık beton yapılar alıyor. Kışın sıcak, yazın da serin olan o eski evleri özledik” açıklamasında bulundu.Batman Çağdaş