30 / 05 / 2023

Baumit Türkiye'nin gündeminde yeni tesis yatırımları var!

Baumit Türkiye'nin gündeminde yeni tesis yatırımları var!

Baumit Türkiye, 2020'de yüzde 30 büyüme ve yeni tesis yatırımı yapmayı hedefliyor. Yıllık ciroda 100 milyon TL'ye ulaşan şirken, Türki Cumhuriyetler, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'ya etki ihracat politikası izleyecek. Bir diğer hedef de ısı yalıtımı sektöründe ilk üçe girmek. 

Hızlı büyüyen ve geniş bir yalıtım malzemeleri pazarına sahip Türkiye'de sektörün en önemli oyuncularından biri de Baumit Türkiye. Avusturyalı Schmid Industrie Holding'in şirketlerinden olan Baumit, 30 ülkede 40'ın üzerinde tesise ve 5 binin üzerinde çalışana sahip. Ekonomist'te yer alan habere göre, globalde yıllık 1 milyar Euro'yu aşan cirosuyla yılda ortalama 40 milyon metrekare ısı yalıtımı yapan şirket, yıllık 300 bin ton üretim kapasitesiyle Avrupa'nın en büyük üreticileri arasında yer alıyor. Şirket, Avrupa yapı endüstrisinin önemli AR-GE merkezlerinden olan Baumit İnovasyon Merkezi'nde yaptığı 6,5 milyon Euro yatırımla da ürün yelpazesini genişletmeye devam ediyor.

100 milyon TL ciro

Baumit, Türkiye'de 2007'den bu yana faaliyet gösteriyor. Üretim tesisi Gebze KOcaeli'de merkezi İstanbul'da olan Baumit Türkiye, özellikle ısı yalıtım sistemleri konusunda uzman. Baumit Türkiye Genel Müdürü Atalay Özdayı, toz grubu  yapı malzemeleri yani sıvalar, seramik yapıştırıcılar-derz dolgular-şaplar gibi zemin ürünleri, hazır beton ürünleri ve likit olarak da hazır sıva, boya ve su yalıtımı ürünlerinin portföylerinde yer aldığını söylüyor. Özdayı, mimari ofislere şartname desteği, renovasyon projelerine cephe rasarım ve renklendirme desteği, ürünlerinin bulunduğu şantiyelere teknik destek gibi pek çok hizmet ihtiyacına cevap verdiklerine de değiniyor.

Baumit Türkiye'nin dağıtım kanalını oluşturan ve Anadolu'nun büyük kısmına yayılmış geniş bir bayi örgütü var.Şirketin cirosu ise yaklaşık 100 milyon TL. Atalay Özdayı, 2019'un Baumit Türkiye'nin ciro ve karlılıktaki en iyi yılı olduğunu 2018 ve 2019 yılları toplamında yüzde 45 büyüdüklerini kaydediyor. Özdayı, 2020'de cirosal bazda yüzde 30 büyüme hedeflediklerini belirtiyor.

10 yılda 10 kat büyüme

Bugüne kadar iç pazarı büyütmeye ve geliştirmeye odaklı bir stratejiyle hareket eden ve Türkiye'den ihracat yapmak gibi bir önceliği olmayan Baumit, ihracatla ilgili sadece gelen telepleri karşılıyordu. Atalay Özdayı, bundan sonraki süreçte ise hedef pazarlar olarak belirledikleri Türki Cumhuriyetler, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerine yönelik etkin bir ihracat politikası izleyecekleri bilgisini veriyor.

Baumit'in gündeminde yeni tesis yatırımları da var. Atalar Özdayı, "İlk üretime başladığımız yıl olan 2008'deki üretim miktarımızın tam 10 katına ulaştık. 10 yılda 10 kat büyüdük" diyor. Özdayı, teknik kapasite ve doluluk oranlarının yüksek olduğunu da ifade ediyor. Bu da orta vadede Baumit Grubu'nun Türkiye'de yeni tesis yatırımı yapmasını gündeme getirmiş durumda. Özdayı, 2020'nin Türkiye'deki fabrika yatırımlarını daha sıklıkla masaya yatıracakları bir yıl olacağını öngörüyor.

Isı yalıtımında ilk üçü hedefliyor

Türkiye'nin büyük inşaat pazarlarından birine sahip olması Baumit Türkiye'nin globaldeki önemini de artırıyor. Atalay Özdayı, "Türkiye'nin inşaat potansiyeli ile genç ve artan nüfusun sonucu olarak Avusturya'daki merkezi yönetimi, Baumit Türkiye'yi potansiyeli en yüksek birkaç ülkeden biri olarak görüyor" diye konuşuyor. Türkiye'de ısı yalıtımı alanındaki ilk beş şirketten biri olduklarına işaret eden Özdayı, Baumit'in globalde faaliyet gösterdiği pazarlarda ilk üçte yer aldığı bilgisini de veriyor. Bu nedenle, Atalay Özdayı, istikrarlı büyümeyle doğru orantılı olarak ısı yalıtım sektöründe ilk üçte yer alacaklarını sözlerine ekliyor.
Geri Dön