Bedelli askerlik geliri Türk şehitlik ve anıtlara gidecek!

Bedelli askerlik geliri Türk şehitlik ve anıtlara gidecek! Bedelli askerlik geliri Türk şehitlik ve anıtlara gidecek!

Bedelli askerlik uygulamasından sağlanacak gelir, dünyanın dört bir yanındaki şehit mezarlıkları ve anıtların onarılmasında da kullanılacak


Bedelli askerlik uygulamasından sağlanacak gelir, dünyanın dört bir yanındaki şehit mezarlıkları ve anıtların onarılmasında da kullanılacak. Bedelli askerlik uygulamasına şimdiye kadar 7 binin üzerinde kişi başvurdu. Son ana kadar başvuruların alınacağı bedelliden elde edilecek gelirin 4 milyar liraya yakın olması beklenirken, şehit ve gazi yakınları ile özürlü vatandaşlar için kullanılacak bütçe Bakanlar Kurulu'nda açıklanacak.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde kurulan Şehit ve Gazi Yakınları Dairesi Başkanlığı ile Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü, sosyal projelerin alt yapısını çıkarmaya başladı. Finansmanın belli olmasıyla çalışmalar için düğmeye basılacak. Bakanlığın öncelik verdiği projeler arasında yurt içi ve yurt dışında bulunan hasar görmüş ya da bakıma ihtiyacı olan Türk şehitlikleri ve anıtların onarılması yer alıyor. Türk şehitliklerinin bulunduğu ülkelerin başında Güney Kore, İngiltere, Mısır, Bosna-Hersek, Cezayir, Libya, Azerbaycan, Kırgızistan, Kıbrıs, Kazakistan, Fas, Irak, Tunus, Afganistan, Pakistan geliyor. Şehit yakınları ve gazilere yönelik henüz kesinleşmeyen ve ayrılacak kaynağa göre gündeme gelebilecek bir diğer çalışma da Türkiye'deki rehabilitasyon merkezlerinin sayısını arttırmaya yönelik. Ayrıca yaklaşık 45 bin şehit ve gazi yakının çocuklarının eğitimlerine katkı sağlanması, aileler arasındaki iletişim ve dayanışmanın güçlendirilmesi, özürlü vatandaşların son teknolojiye uyumlu ortez, protez gibi temel ihtiyaçlarına destek verilmesi sırada bekleyen projeler arasında yer alıyor.

BURCU ÇALIK/Sabah