06 / 07 / 2022

Belediyeler esnaf kiralarında anlayışlı olmalı!

Belediyeler esnaf kiralarında anlayışlı olmalı!

Kovid-19 salgını ölümcül etkileriyle tüm dünyayı sarsarken, esnaf da büyük sıkıntılar ve kısıtlamalarla karşılaştı. Esnaflar, bu süreçte kiralarını ödemekte zorluk çekiyor. Peki Belediyeler kiralar için bir düzenleme yapabilir mi?İz Gazete köşe yazarı Ayhan Bülent Toptaş bugünkü köşesinde koronavirüs salgını sürecinde belediyelerin kiralarla ilgili yapabilecekleri çalışmaları kaleme aldı.

İşte Ayhan Bülent Toptaş'ın 'Pandemi, esnaf ve belediyeler' başlıklı yazısı...

Covid-19 salgını ölümcül etkileriyle tüm dünyayı sarsarken, esnaf da büyük sıkıntılar ve kısıtlamalarla karşı karşıya kaldı. Özellikle hizmet sektöründeki işletmeler, bütün yaratıcılıklarını ve imkânlarını kullanarak büyük bir hayatta kalma mücadelesi içine girdiler. Hükümetin elindeki kaynakları ihtiyatsız bir şekilde kullanması geçen yıl patlak veren pandemiye ekonomik olarak hazırlıksız yakalanılmasına yol açtı. Bu da merkezi yönetimin esnafa katkılarının çok sınırlı kalması sonucunu doğurdu. Hal böyle olunca gözler belediyelere çevrildi. Belediyeler de imkanları ölçüsünde 2020’yi çok zor şartlarda geçiren ve 2021’i de bu olumsuz şartlarla boğuşarak geçireceği anlaşılan esnafa yönelik çalışmalarını yoğunlaştırdılar. Bu çalışmalara katkı sağlayabileceği, hem esnaf temsilcileri hem de belediyelerin elinde rehber olabilecek, dünya ve Türkiye’deki uygulamalar göz önünde tutularak hazırlanan 19 maddelik bir öneri listesi aşağıda sunulmuştur. Listedeki her bir madde üzerinde çalışılabilir ve yapılabilecekler gözden geçirilebilir.

Esnafın İş Yükünün Artırılmaması: Belediyelerin dikkat etmesi gereken en önemli hususlardan biri halen pandeminin yoğun ekonomik baskısı altında bulunan esnafın iş yükünü artırmamaktır. Bu çerçevede Covid-19 önlemleri dışında esnafa fazladan iş ve sorumluluk yükleyebilecek kararlar alınmamalı ve uygulanmamalıdır.

Belediyeler esnaf kiralarında anlayışlı olmalı!

Onay ve İzin Prosedürlerinin Hızlandırılması: Ekonomik faaliyet ve istihdamın kesintisiz sürmesi için, yapılacak inşaatlar ve tadilat projeleri için Belediye tarafından gerçekleştirilen onay prosedürleri hızlandırılmalıdır.

Ödemelerin Hızlandırılması: Belediyeden alacaklı olan esnafın ödemeleri en seri şekilde gerçekleştirilmelidir.

Denetimlerde Esneklik: Denetimlerde ve kuralların uygulanmasında mevzuat sınırları dahilinde olmak kaydıyla esnafa karşı daha esnek bir yaklaşım gösterilebilir.  

Kiralar Konusunda Anlayış Gösterilmesi: Belediyelerin kiracısı durumundaki esnaftan faaliyetlerini durdurmak zorunda kalanlardan kira alınmayabilir, faaliyetleri yavaşlayanlar için ise kirada indirim yapılabilir. Ayrıca kira borçlarının ertelenmesi de değerlendirilebilir.

Belediye Başkanının Kira İndirimi Çağrısı: Belediye başkanları yerel ekonominin ayakta kalmasını sağlamak amacıyla mülk sahiplerine esnaftan alınan kiralar konusunda anlayışlı olmaları hususunda çağrıda bulunabilir.  

Restoran işletmecilerinden kira tepkisi!

Koronavirüs salgınında 124 bin 910 esnaf kepenk indirdi!