Belgesi olmayan evini kiraya veremeyecek!

Belgesi olmayan evini kiraya veremeyecek! Belgesi olmayan evini kiraya veremeyecek!

Mesken olarak kullanılan tüm binaların enerji kimlik belgesi alması zorunlu oldu. Enerji kimlik belgesi olmayan binalarda alım, satım veya kiralama yapılamayacak. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren enerji kimlik belgesi olmayan mesken olarak kullanılan tüm binalarda alım, satım veya kiralama yapılamayacak. Mesken olarak kullanılan tüm binaların enerji verimliliğini artırmak amacıyla alınması zorunlu hale getirilen belgede, binaların enerji sınıfı A,B,C,D,E,F,G olarak gösteriliyor. Ayırca, enerji kimlik belgesinin on yıl geçerliliği bulunuyor.

Bina sahipleri ve yöneticiler, kimlik belgesini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş enerji verimliliği danışmanlık şirketlerine başvurarak alabiliyor.

Enerji kimlik belgesini kimler verebilir? 

Enerji Kimlik Belgesi düzenlemek üzere yetki belgesi almış olan ve serbest müşavir mühendis belgesine sahip mühendisler ile mimarlar veya bünyesinde bu vasıflara haiz mühendis veya mimar bulunduran kurumlar yeni yapılacak olan binalara bu belgeyi verebiliyor.

Kimlerin enerji kimlik belgesi almasına gerek yok? 

Sanayi alanında ve işletme faaliyetinde bulunan binalar, kullanım süresi olarak iki yıldan az olan binalara da belge zorunluluğu yok.50 metrekareden küçük ticari binaların enerji kimlik belgesi almasına gerek yok. Ayrıca, münferit olarak yapılan sera ve atölyeler, içinde soğutma ve ısıtma sistemi kullanılmayan cephanelik, depo ve ahır gibi alanlar ile Türk Silahlı Kuvvetleri, Milli Savunma Bakanlığı ve bağlı kuruluşlar, Milli İstihbarat Teşkilatı'na ait binalar bu belgeyi almayacak.

 

Ev alacak, satacak ve kiralayacaklar dikkat!