Berlin'de kiraya üst sınır geldi: 5 yıl kira zammı yok!

Berlin'de kiraya üst sınır geldi: 5 yıl kira zammı yok!

Almanya'da kiralara üst sınır geldi. Bu uygulamaya katılan ilk eyalet Berlin oldu. Eyalet yönetiminin kiraların 5 yıl artırılmaması talebi Senato'da kabul gördü. Fakat emlakçılar ve evsahipleri bu hamleye tepkili...


Almanya Berlin'in tüm dünyadan yabancıların yerleşme noktasına dönüşmesiyle kiraların kontrolden çıkmasına çare bulundu. Kira pahalılığına karşı düzenlenen protestolara kulak veren Sosyal Demokrat Parti (SPD), Sol Parti ve Yeşiller'den oluşan eyalet hükümetinin kiralara üst sınır getirilmesi ve 5 yıl zam yapılmaması talebi, Senato'da kabul gördü. 

SputnikNews'te yer alan habere göre; Şehirleşmeden sorumlu Sol Partili Senatör Katrin Lompscher, Senato oturumunun ardından "Kiraların 5 yıl boyunca artırılmasına izin verilmeyecek. Geçmişe dönük de işleyecek karar bugünden itibaren geçerli olacak" dedi.

Kira moratoryumundan yeni inşa edilip ilk kez kiraya verilecek evler ve sosyal konutlar muaf tutuluyor. 

Kira üst sınırının ne olacağı henüz açıklanmadı. Bu üst sınırı aşan kiraların düşmesi zorunlu olacak. 

Kiralanan dairelerin modernizasyonun yetkililere bildirilmesi ve tadilat gerekçesiyle kira zammı istenmesi halinde yetkililerden belli bir sınırdan onay alınması zorunluluğu geliyor.

Berlin’de 2007 yılından bu yana yüzde 117 oranında yükselen kiralar, bir süredir Almanya’nın en önemli tartışma konularından biriydi. Son olarak mal sahiplerini mülklerini hükümete satmak zorunda bırakabilecek bir yasa ve referandum için 70 bin imza toplanmıştı.

Kırmızı-kızıl-yeşil kontrolündeki Berlin Senatosu’nda alınan karar, Almanya’nın diğer kentlerinde de yakından takip ediliyordu. Federal hükümette koalisyon ortağı olan ve son dönemde oy kaybeden SPD, kira zammını dondurmayı ülke çapında bir politika haline getirebileceğinin sinyalini vererek, “Bütün Almanya için bir üst sınıra ihtiyacımız var” açıklamasını yapmıştı.