08 / 12 / 2023

BES'te kısmen ödeme dönemi: Resmi Gazete'de yayımlandı

BES'te kısmen ödeme dönemi: Resmi Gazete'de yayımlandı

Resmi Gazete'de yayımlanan bir yönetmelik değişikliği, Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) katılımcılara birikimlerinin yüzde 50'sine kadar olan kısmını toplu halde çekebilme hakkı tanıdı.Bu yeni yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Artık BES katılımcıları, konut alımı, evlenme, doğal afetler veya eğitim gibi özel durumlarda birikimlerinin yüzde 50'sini çekebilirler, ancak bu kısmi ödeme başvurusu sonrasında gerçekleştirilir.

Devlet katkısı oranı ise başvuru durumuna göre değişkenlik gösterecek.

DOĞAL AFET DURUMLARINDA SÜRE ŞARTI ARANMAYACAK

Doğal afet durumlarında süre kısıtlaması olmayacak ve bu durumda yüzde 25 oranında devlet katkısı sağlanacak.


Eğitim için yapılan kısmi ödemeler için sözleşme sonlandırma süresi 4 yıl olacak. Öğrenciler bu süre içinde eğitim masrafları için kısmi ödeme yapabilecekler.

Bu kısmi ödeme, aylık veya yıllık gelir sigortası ürünü olarak kullanılacak.

EĞİTİM İÇİN 21 YAŞ ŞARTI

Katılımcılar, 21 yaşını geçmemiş ve Türkiye'deki üniversitelerin örgün eğitim lisans programlarına kayıtlı olmaları koşuluyla eğitim için başvurabilecekler.

EĞİTİM VE KONUT ALIMI HALİNDE KISMEN ÖDEME


Ayrıca, evlilik veya konut alımı durumlarında da BES sözleşmesinden kısmi ödeme yapılabilir. Konut alımı için tapu belgesi gösterilirken, evlenme durumunda nüfus kayıt örneği sunulması gerekecek.

SÖZLEŞMENİN EN AZ 5 YIL YÜRÜRLÜKTE OLMASI GEREKLİ

Kısmi ödeme hakkından yararlanmak için sözleşmelerin en az 5 yıl boyunca yürürlükte olması gerekecek ve katkı payları düzenli olarak ödenmiş olmalıdır. Her 5 yılda bir kısmi ödeme imkanından faydalanılabilecek.

Kısmi ödeme başvurusu yapanlar, sözleşmelerini başvurudan sonraki 3 yıl içinde sonlandıramayacaklar.

BİREYSEL EMEKLİLİK SİTEMİ (BES) NEDİR?

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), Türkiye'de emeklilik dönemi için bireylerin tasarruf yapmalarını teşvik etmek amacıyla oluşturulan özel bir tasarruf sistemidir. BES, kişilere emeklilik dönemlerinde ek gelir sağlama, yaşam standardını sürdürme ve finansal güvence oluşturma fırsatı sunar. Temel olarak BES, bireylerin çalışma yaşamları boyunca belirli bir fonu biriktirerek emeklilik dönemlerinde bu birikimleri alabilmelerine imkan tanır.

2023 model Subaru XV'ye Eylül'de zam yok! İşte güncel fiyat listesi

Son Dakika! Kahramanmaraş'ta korkutan deprem

İslam Memiş Twitter'dan uyardı: 'Sadece kendileri batmaz, sizi de batırır'

Geri Dön