Beymen Yunanistan'da mağaza açacak!

Beymen Yunanistan'da mağaza açacak!Yurtdışında büyümeyi stratejik öncelikleri arasına alan Beymen, Mısır'dan sonra Yunanistan ve Belgrad'da mağaza açmayı planlıyor. Beymen Genel Müdürü Elif Çapçı, çok başarılı bir sene geçBeymen Genel Müdürü Elif Çapçı, çok başarılı bir sene geçirdiklerini, Beymen'in 14. ve Kahire mağazasıyla birlikte 15. mağazasını geçen hafta Gaziantep'te açtıklarını anımsattı. Bu yıl 2 yeni mağaza açtıklarını bildiren Çapçı, şu anda yurtdışında Mısır'da olduklarını ve Kahire mağazasını 2005 yılında açtıklarını anımsattı. Çapçı, şunları söyledi:

''Kahire mağazamız gayet güzel gidiyor, çok memnunuz. Yurtdışında büyüme de Beymen'in stratejik önceliklerinden bir tanesi. Kriz döneminde o süreci biraz yavaşlatmıştık, her ne kadar özellikle komşu ülkelerden çok talep gelmesine rağmen birazcık içe dönmüştük. Şimdi bu sene başından beri tekrar çok ciddi şekilde yurt dışına eğiliyoruz. Yunanistan'da birtakım şeylerle yakından ilgiliyiz. Ben yeni Atina'dan döndüm. Belgrad yine gündemimizde. Belgrad ile bir trafiğimiz var. Baya ciddi bir şekilde değerlendirdiğimiz projeler var. Çok sıcak baktığımız bir konu. Birkaç başka projemiz de var.''

-''YUNANİSTAN MAĞAZASININ HAYATA GEÇMESİ 2012-2013 YILI''-

Kahire'deki mağazalarının ortaklık şeklinde olduğunu ifade eden Elif Çapçı, şunları kaydetti:

''Yunanistan'da da aynı şekilde bakıyoruz. Ülkeye ve yatırım fırsatına göre değişiyor, ama lokal ortaklarla hareket etmeyi her zaman tercih ediyoruz. Çünkü biz perakende know howunu getiriyoruz, markalarla olan ilişkileri getiriyoruz. Beymen seneye 40. senesini kutlayacak, ciddi bir kurum. Biz masaya bunu koyuyoruz, karşı tarafın da lokal pazar bilgisi çok önemli. Bunu çok önemsiyoruz. Bu birliktelikten de güç kazanan bir iş modeli çıktığına inanıyoruz. Kendimiz gitmek yerine güçlü lokal ortaklarla birlikte hareket etmeyi tercih ediyoruz.''

Yunanistan ve Belgrad mağazalarının ne zaman açılacağına ilişkin Çapçı, ''Yurt dışı projeler, planlama aşaması olsun yapım aşaması olsun daha uzun süren projeler. Mağazanın hayata geçmesi, 2012-2013 diye düşünebiliriz. Bundan sonrası önümüz çok büyüme planları ile dolu. Beymen, krizden çok güçlü çıktı. Her sektör olduğu gibi perakende de çok etkilendi, ama çıkışı hızlı oldu'' dedi.

-''ÇOK MUTLUYUZ, KEYİFLİYİZ''-

Çok iyi bir yıl geçirdiklerini vurgulayan Çapçı, şunları kaydetti:

''Sırf mağaza karlılığına baktığımızda, 2010'un ilk sekiz ayını geçen seneye göre karşılaştırırsanız yüzde 55'in üzerinde. Hedefleri, bütçeleri tekrar tekrar yukarıya doğru revize etti sene içerisinde. Şimdi kış sezonu başladı, kış çok hızlı gidiyor. Geçen sene ki, artık çok toparlanmış ve krizi geride bırakmıştık, ona rağmen eylül itibariyle geçen kışın yüzde 25 üzerinde gidiyor. Çok memnunuz. Bu rüzgarı da yeni mağaza açılışlarıyla gerek yurt içinde gerek yurtdışında destekleme istiyoruz. Sadece Beymen değil Beymen Clup mağazamızı ikiye katlamak gibi hedefimiz var.''

Dünyadaki krizin daha ziyade psikolojik yansımalarını, nakit daralmasını Türkiye'nin hissettiğini belirten Elif Çapçı, ''Aslında bizim ekonomimiz son derece güçlüydü. Dolayısıyla da çok hızlı çıkış yaptı. O psikolojik yansımaları çok hızlı geride bıraktık. Ülke olarak büyüme rakamımız zaten ortada. Biz de onun yansımasını yaşıyoruz ve çok mutluyuz, keyifliyiz'' diye konuştu.

-''AGRESİF BÜYÜME PLANI''-

Boyner Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Cem Boyner'in, ''Boyner Grubu'nun bu yılki büyüme hedefini, Türkiye büyümesinin 4 katı olarak'' söylediğini belirten Çapçı, ''Son derece agresif bir büyüme planı. Var olan mağazalarımız yüzde 20 gibi büyüyor ama yeni mağaza yatırımları ve açılımları üzerine koyduğunuzda bu 4 katı hedefi, bugün bizim için hakikaten koştuğumuz gerçekçi bir hedef noktasında'' diye konuştu.

Yurtdışında mağaza açmayı düşündükleri, talep gelen başka ülkeler olup olmadığının sorulması üzerine Çapçı, ''Bakü konuşuldu, Tahran konuşuldu. İki haftada bir bölgedeki ülkelerden talep geliyor, perakendecilerinden ortaklık teklifi geliyor. Çok ince eleyip sık dokumak, piyasayı iyi anlamak, ortağı iyi değerlendirmek lazım. Önemli kararlar, çok dikkatli yaklaşıyoruz'' dedi.
Star