Beyoğlu Hacıahmet'te 30 yıllık mülkiyet sorunu çözüldü!

Beyoğlu Hacıahmet'te 30 yıllık mülkiyet sorunu çözüldü! Beyoğlu Hacıahmet'te 30 yıllık mülkiyet sorunu çözüldü!

Hacıahmet Mahallesi'nin 30 yıllık tapu mülkiyet sorunu 3 yıl süren özverili çalışmalar sonucunda sona erdi ve artık bölgede müstakil tapu dönemi başladı18 kooperatif ve 116 kişi olmak üzere toplam 134 tapu mahalle ile aynı ismi taşıyan Beyoğlu Belediyesi Hacıahmet Semt Konağı’nda düzenlenen coşkulu törenle sahiplerine verildi. Mahalle sakinleri tapularını Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın elinden aldı.

Beyoğlu’nun kangren haline gelmiş “imar” sorunlarını teker teker çözen Beyoğlu Belediyesi, Hacıahmet Mahallesi’nin 30 yıllık tapu mülkiyet sorununu da sonuçlandırdı. Hacıahmet Mahallesi’nde yer alan 10 bin metrekarelik bir alan üzerinde müşterek tapu uygulaması ve kaçak yapılaşma, yapılan düzenlemeyle ortadan kalktı, imarlı yapılaşmanın önü açıldı.

Demircan: Mutluluğa Aracı Olmanın Keyfini Yaşıyoruz
Üç yıl süren özverili çalışmalar sonucu ortaya çıkan başarı tablosu 18 kooperatif ve 116 kişi olmak üzere toplam 134 tapunun dağıtımıyla taçlandırıldı. Tapu dağıtım töreni Beyoğlu Belediyesi bünyesinde hizmet veren Hacıahmet Semt Konağı’nda gerçekleşti. Vatandaşlar tapılarını Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın elinden aldı. Hacıahmet mahallesinin 30 yıldır süren mülkiyet sorununu çözmek için 3 yıl sabırla çalışma yaptıklarını belirterek, “3 yıl boyunca sabırla sürdürdüğümüz çalışmalarımızın sonucunda mutlu sona geldik. Bugün 134 malik kendi mülkiyetlerinin tapusunu alacak. Bu mutluluğa aracı olmanın keyfini yaşıyoruz. Amacımız, size daha çok hizmet getirmek. Burada tapu olmadığı için belediye altyapı, kanalizasyon gibi bazı hizmetleri buraya getiremiyordu. Tapu sorununu çözerek bunu aştık. Beyoğlu eski ve tarihi olan bir yerleşim bölgesi. Beyoğlu’nun sorunlarını sabırla çözüyoruz. Benim için sizin isteğiniz, rahat ve huzurlu yaşamınız önemli” dedi.

Bulunduğu mahalle ile aynı adı taşıyan semt konağındaki tapu dağıtım törenine katılan mahalle sakinlerinin huzuru ve mutluluğu ise gözlerinden okunuyordu. Çünkü, bölge resmiyette tarla olarak görüldüğünden hizmet alım sürecinde sorunlar yaşanmaktaydı ve yollar açılamıyor, sağlıklı altyapı hizmeti verilemiyordu. 30 yıldır Hacıahmetlileri sıkıntı içinde bırakan tapu ve imar sorununun ortadan kalkmasıyla birçok hizmet bölgeye gelecek.

Adım Adım Tapuya
3 yıl önce Beyoğlu Belediyesi bölgede yoğun saha çalışması başlattı. Bu çalışmalarda önce veriler toplandı, yer tespiti ve ölçümler tamamlandı. Bu süreçte vatandaşlarla çeşitli görüşmeler ve toplantılar yapılarak sürekli istişarede bulunuldu. Gerekli bilgi ve belgeler toplandıktan sonra imar planı hazırlandı. İmar uygulaması olan toplam 6 ada, 64 parsel oluşturuldu. Tapu haklarına göre parseller verildi ve tapular tescillendi. 18 kooperatif ve 116 kişi olmak üzere toplam 134 tapu verildi. Böylece, kaçak yapılaşmanın önüne geçildi, imarlı yapılaşmanın önü açıldı. Bölge resmileşti. Artık aydınlatmadan kanalizasyona, sokak yenilenmesinden temizliğe kadar tüm alt yapı ve üst yapı sorunları daha kolay çözülebilecek ve kalıcı hizmet gelecek. Bu arada isteyen de yeni inşaat yapabilecek.