Beyoğlu'ndaki halı saha yurt mu olacak?

Beyoğlu'ndaki halı saha yurt mu olacak? Beyoğlu'ndaki halı saha yurt mu olacak?

İBB ve Beyoğlu Belediyesi’nin CHP’li Meclis üyesi Süleyman Solmaz yaptığı açıklamada, “Beyoğlu’nda yapılaşma yoğunluğu fazla, yeşil alan çok az. Depremde kullanılacak boş alan ihtiyacı var” dedi.İstanbu Beyoğlu, Sütlüce Mahallesi, İmrahor Caddesi üzerindeki halı saha yurda dönüşecek. Cumhuriyet gazetesinden Hazal Ocak'ın haberine göre, teklifin Beyoğlu Belediyesi Meclisi gündemine gelmesi bekleniyor. Arazinin bir yanında İstanbul Ticaret Üniversitesi diğer yanında ise Haliç Üniversitesi bulunuyor. Arazi yakınında da İstanbul Beyoğlu İlim Yayma Cemiyeti Yusuf Türe Ortaöğretim erkek öğrenci yurdu yer alıyor. CHP’li Meclis üyeleri bu teklife tepkili. Sütlüce’de İmrahor Caddesi üzerindeki araziye ilişkin ilk teklif 4 Ocak 2019'da İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’ne geldi. Üst ölçekli planda değişiklik teklifinde yeşil alan görünen arazinin eğitim alanına alınması talep edildi. Teklife bir de “Eğitim alanı içerisinde yurt yapılabilir” notu da eklendi. Teklifte Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yurt alanı ihtiyacı olduğu bildirilerek değişikliğin bu yüzden istendiği anlatıldı. Yapılan teklife Yeşil Alan ve Tesisler Yapım Müdürlüğü “yeşil alan miktarını azalttığı” gerekçesiyle olumsuz görüş bildirdi. Teklifte söz konusu arazinin mülkiyet durumu sebebiyle “özel eğitim tesislerinin” de yapılabileceği belirtilerek küçük ölçekli plan aşamasında eğitim türlerinin detaylandırılacağı ve bu kullanımlar arasında “Özel Eğitim Alanı”nda yer alabileceğine dikkat çekildi. Teklifte plan notlarına “Kamu kullanımı dışında kullanım getirilemez” şeklinde plan notunun eklenmesi talep edildi. Bu teklif CHP’li Meclis üyelerinin “ret” oyuna karşın AKP’li meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi. 
Yaklaşık 2 bin metrekarelik arazi üzerinde şu an yol ve spor sahası mevcut. Arazinin bir yanında Haliç Üniversitesi diğer yanında da İstanbul Ticaret Üniversitesi bulunuyor.  Arazinin arka tarafında ise Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lises bulunuyor. Arazinin yakınında bir de İstanbul Beyoğlu İlim Yayma Cemiyeti Yusuf Türe Ortaöğretim erkek öğrenci yurdu  mevcut.

‘DEPREMDE TOPLANILACAK ALAN YOK'

Şimdi bu teklifin küçük ölçekli imar planı hazırlandı ve Beyoğlu Belediyesi Meclis gündemine gelmesi beklenen teklifin kabul olması durumunda araziye yurt yapılabilecek. Teklifle ilgili Cumhuriyet gazetesine konuşan İBB ve Beyoğlu Belediyesi’nin CHP’li Meclis üyesi Süleyman Solmaz, “Beyoğlu’nda yapılaşma yoğunluğu fazla, yeşil alan çok az. Depremde kullanılacak boş alan ihtiyacı var. Deprem toplanma alanları olarak sokaklar belirlenmiş. Bu durumdayken yeşil alanın yapılaşmaya açılmasını doğru bulmuyoruz. Meclise gelecek tekife karşıyız” dedi.