Bilişim Vadisi için 61 firmanın başvurusu alındı!

Bilişim Vadisi için 61 firmanın başvurusu alındı!


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, Kocaeli Bilişim Vadisi'ndeki çalışmaların devam ettiğini belirtti. Bakan Özlü, "Şu an itibarıyla baktığımızda 61 firmanın başvurusu alınmış, 37 firmanın projesi onaylanmış, 6 firma da Bilişim Vadisi'nde faaliyetlerine devam etmektedir." dedi.


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Yeni stratejimizde endüstrinin araştırma yaptığı, kendi Ar-Ge merkezlerini kurduğu ve kendi know-how'ını, kendi lisansını ürettiği bir sanayi yapısı arzu ediyoruz. Bu dönüşümü gerçekleştirmek için canla başla çalışıyoruz." dedi.


Özlü, Başbakan Binali Yıldırım'ın İzmit'teki bir otelde iş dünyası ve sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya geldiği programda yaptığı konuşmada, Kocaeli'nin sanayi şehri olduğunu söyledi.


Bakanlıklarının önemli yatırımlarının Kocaeli'de bulunduğunu ifade eden Özlü, kentte TSE laboratuvarları, TÜBİTAK'ın araştırma merkezleri ve teknik üniversitenin bulunduğunu hatırlattı.


Özlü, sık sık Kocaeli'ye geldiğini dile getirerek, "Bilişim Vadisi Projesi, aslında Muallimköy Teknoloji Geliştirme Bölgesi, bu bölge 5 etaptan oluşuyor. 1. etabın 1. kısmı tamamlandı. İnşallah bu sene sonuna doğru veya gelecek yılın ilk 2 ayı içerisinde 1. etabın tamamını bitireceğiz. Bunun için Maliye Bakanımızla konuştum, gerekli kaynağımız olacak. Dolayısıyla Bilişim Vadisi Projesi'nin 1. etabını devlet olarak tamamlayacağız." şeklinde konştu. 


- "Bilişim Vadisi için 61 firmanın başvurusu alındı"

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy da Başbakan Yıldırım'a teşekkür ederek, Kocaeli'nin ülkenin ekonomisine yaptığı katkı hakkında katılımcılara bilgi verdi.   


Bilişim Vadisi'nin kentin ulusal ve uluslararası niteliğe sahip projesi olduğunu dile getiren Aksoy, Bilişim Vadisi'yle sadece bölgenin değil, ülkenin bilişim alanında üst lige taşınmasının hedeflendiğini söyledi.


Aksoy, Bilişim Vadisi'ndeki çalışmaların devam ettiğini belirterek, "Şu an itibarıyla baktığımızda 61 firmanın başvurusu alınmış, 37 firmanın projesi onaylanmış, 6 firma da Bilişim Vadisi'nde faaliyetlerine devam etmektedir." diye konuştu.Kocaeli Bilişim Vadisi'nde son durum!AA