Binalar vatandaşa rant vererek yenilenir!

Binalar vatandaşa rant vererek yenilenir!

Geçtiğimiz hafta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’la konuşmuştum. Topbaş Pazarın Patronu söyleşisinde İstanbul’u deprem riskine karşı yenilemekte kararlı olduğunu anlatıp, yeni önlemlerini açıHatırlatmak gerekirse, Topbaş vatandaşlara bir çağrıda bulundu. “Eğer oturduğunuz bina deprem riski taşıyorsa, yani çürükse, dayanıksızsa komşularınızla birleşin, biz size fazla imar verelim, gidin istediğiniz şirkete, müteahhide deprem yönetmeliklerine uygun bina yaptırın” dedi.

Eleştiriler oldu ama...

Topbaş’ın İstanbul’u yenilemek ve bunu hızlandırmak için hazırladığı çalışmalardan biri bu. Bir diğeri de bazı bölgelerde uygulanan Kentsel Dönüşüm Projesi.

Kadir Topbaş’ın bu yeni önlem diye anlattığı çalışmasının da bugüne kadar yapılanlardan en önemli farkı şu: Siz Bağdat Caddesi, Florya, Etiler, Ortaköy’de de oturuyor olabilirsiniz, oturduğunuz bölge kentsel dönüşüm projeleri kapsamında değerlendirilmeyecek bir yer olabilir. Binanız deprem riski taşıyorsa, buraya ek kaynak aktarmadan da binanızı yenileyebilirsiniz.

Bu açıklamalardan sonra “Belediye rant peşinde“ eleştirileri oldu. Evet işin içinde rant var, bu da apaçık ortada. Peki bu rant kime gidecek

Bizim söyleşiden sonra Ağaoğlu Şirketler Grubu’nun sahibi Ali Ağaoğlu, Kadir Topbaş’la görüştü. Doğrusu ben de bu alanda dev projeler üreten şirketlerin bu yeni projeye nasıl baktıklarını merak ediyordum. Ali Ağaoğlu’ya konuştuk.

Biliyorsunuz Ağaoğlu sık sık İstanbul’daki binaların yüzde 70’inin yenilenmesi gerektiğinden söz ediyor. Onun söylediklerini özetlemek isterim:

“İstanbul’un binalarında sorun var. Bu sorunu da kanunla, silah sorunuyla çözmek mümkün değil. Bu sorun ancak rantla çözülür. Bu rantı da vatandaşa vereceksiniz. Bir dairesi olan kişi 1.5 daireye sahip olacaksa ya da 2, buna “Evet” der. Yada oturduğu dairenin 100 bin lira değil de 200 bin lira edeceğini görürse bu projede yer alır, başka türlü bu sorunu çözmek zor. Belediye doğru yolda. Kaynak oluşturmadan rant verilmeli.”

Topbaş’ın heykeli dikilir

“Rant denildiğinde anda ortalık karışıyor” diyorum, Ağaoğlu devam ediyor:

“Evet rant denildiğinde herkesin tüyleri diken diken oluyor. Ama bir durup düşünsün herkes. Burada topluma rant söz konusu. Binalarda komşular birleşecek, belki 2-3 apartman birleşecek, o bölge zenginleşecek. Sağlıklı binada oturacak. İş yaratılacak. Bu projeye ‘Belediye yakınlarına rant dağıtıyor’ diyenler bence haksızlık ediyor. Binanız sağlam değilse, oturun anlaşın, güvendiğiniz bir şirkete de binanızı teslim edin. Bu halkın devleti zenginleştirmesidir bence.”

“Kadir Topbaş mutlaka belediye planlama yapacak, alt yapı sorununa dikkat edilecek” de diyor ama yine hemen akla çok katlı yapılar gündeme geldiğinde trafikten sosyal hayata kadar farklı konular da geliyor...

Ali Ağaoğlu da bu noktada İstanbul’daki parsellerin küçük olduğuna işaret ediyor. “Otoparka yer yok. Otoparkları yerin altına indirmek zorundasınız. Bu proje kapsamında bu yeni yapılacak binalarda yeraltı otoparkı zorunlu olmalı” diyor.

Ağaoğlu’na göre bu proje küs komşuları bile ortak eder, çünkü ucunda vatandaşa rant var. Ve yine Ve yine Ağaoğlu’na göre Kadir Topbaş bu projeyi gerçekleştirise daha uzun yıllar İstanbul’u yönetir, heykeli de dikilir.
Elif Ergu/Vatan