Binalarda kapıcı dairesi olması zorunlu mu?

Binalarda kapıcı dairesi olması zorunlu mu?

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper bugünkü köşesinde kapıcı dairesi olmayan binalarda kapıcı olup olmayacağını kaleme aldı. Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper bugünkü köşesinde kapıcı dairesi olmayan binalarda kapıcı olup olmayacağını yazdı. Tamer Heper'e bir okuyucu, "11 bağımsız bölümlü bir binada daire sahibiyim. Binamızda kapıcı dairesi yok, ancak kapıcı var. Kapıcı sığınakta oturuyor. Şimdi bazı daire sahipleri binamızda kapıcı olmaması, olanın da işine son verilmesi gerektiğini ileri sürüyor. Buna neden olarak da kapıcı dairesinin yokluğunu gösteriyor. Bizler ise binada ani bir ihtiyaç halinde örneğin asansörün bozulması durumunda ne yapılabileceğini sorguluyoruz ve kapıcıya olan ihtiyaçtan söz ediyoruz. Binada kapıcı dairesi olmaması, kapıcı olmamasını mı gerektirir?" sorusunu yöneltti. 

Binalarda kapıcı dairesi olması zorunlu mu?

Tamer Heper soruyu şu şekilde yanıtladı:

***

Benzer hususlar pek çok binada tartışma konusudur. Zira bazı kat malikleri aidatlardan tasarruf etmek için kapıcı ücreti ödemek istemiyor. Bazı kat maliklerinin gerçekten de kapıcı ihtiyacı bulunmayabiliyor. Örneğin okuyucumun binasında zemin katta oturan biri asansöre binmeyeceği için, çöpünü iki adım ötede sokaktaki çöp konteynerine atacağı için kapıcıya para vermek istemez.

Ama toplu yaşamda da bir-iki kişinin durumunu değil, toplamın durumunu düşünerek karar vermek gerekir. Evet kapıcıya bir miktar para ödeniyor ama bir gün örneğin evde su borusu patlayıp da kapıcı acele hareketle doğacak zararı önlediğinde değeri anlaşılır.

Bu bir örnektir, çoğaltılabilir, zira bunlar yaşanmış şeylerdir. Binada kapıcı dairesi olmayışı kapıcı alımına engel midir? Hayır değildir, bir kapıcı dışarıdan da tutulabilir ve çalıştırılabilir. Bir binada kapıcı olması için mutlaka kapıcı dairesi de olması gerekmiyor. Hatta şunu da hatırlatmak isterim ki bir bina inşa edilirken tasdikli projesi çerçevesinde kapıcı dairesi yapılmakta, iskan izni alındıktan sonra kapıcı dairesi tam kat olarak düzenlenip dükkana veya meskene çevrilmekte ve bu hali ile satılmakta veya kiraya verilmektedir.

Binalarda kapıcı dairesi olması zorunlu mu?

Bu halde de kapıcı dairesi bulunmamaktadır. Dolayısıyla önerim, bu konunun netlik kazanması için tasdikli projenin temini ile incelenmesinde de yarar vardır. Bir de bakacaksınız ki kapıcı dairesinde birileri oturmaktadır.

Çatı katı evlerde tadilat yapılabilir mi?