Binali Yıldırım: Manhattan Projesi diye bir çalışmamız yok!

Binali Yıldırım: Manhattan Projesi diye bir çalışmamız yok! Binali Yıldırım: Manhattan Projesi diye bir çalışmamız yok!

Sabah gazetesi yazarı Hıncal Uluç'un köşesinde gündeme getirdiği 'Başbakan Erdoğan'ın çılgın projesi' ile ilgili tartışmalar sürüyor. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım 'Habere konu olan güzergahta bir çalışmamız yok.' diyor  çılgın projenin İstanbul'a 2. boğaz yapılmasını öngördüğü değerlendirmesi yaygınlaşırken güzergaha ilişkin farklı alternatifler söz konusu. Habertürk gazetesinde yer alan İstanbul'a Manhattan gibi ikinci bir boğaz yapılacağı haberini değerlendiren Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım 'Habere konu olan güzergahta bir çalışmamız yok. Bizim bir çalışmamız yok, projemiz de yok. Hayallerin sınırı olmaz. Vizyonsuz hayal de kaos olur' dedi. Habertürk'te 'Manhattan Projesi'nin fikir babası olarak gösterilen mimar Sinan Genim Tarafa yaptığı açıklamada 'İstanbul'a 2. boğaz' projesini yaptıklarını, Başbakan'a iki üç ay önce sunduklarını belirterek 'Evet böyle bir proje var ama Başbakan'ın kafasındaki çılgın proje bu mu bilmiyorum' diye konuştu. Öte yandan Zaman gazetesinin internet sitesinde yer alan haberde de Erdoğan'ın en yakın kurmaylarına dayandırılarak 'Başbakan'ın, Cumhuriyetin 100. yılı olan 2023 yılında İstanbul'a Silivri-çatalca hattı üzerinde yeni ve suni bir boğaz yapmak istediği' bildirildi.
TARAF

Basında çıkan diğer haberler

Kentin önceliği deprem

şžehir Plancısı Ahmet Turgut 2009 yerel seçimlerinde istanbul Büyükşehir belediye başkan adayı olduğu dönemde benzer bir projesi olduğunu anımsatarak 'Ben projemde Halic'i
daha randımanlı kullanmak ve kirli suyu temizlemek için doğal
topografyayı değiştirmeden 2 su yolu önermiştim. Biri Haliç'ten Kağıthane'den Cendere'ye ulaşan mevcut
derenin ıslahı ve çökertilerek derinleştirilmesiydi Diğeri de Alibeyköy Deresi'nin derinleştirilmesiydi. Cendere'den sonra Büyükdere'ye açılması konusunu etüt etmek lazım. Benim projem Boğaz'a bağlanmıyor Cendere'de kalıyordu. Boğaz'a yeni bir su yolu girişinin etkisini kestiremiyorum ' dedi. Turgut, 20 milyar dolara kentin tüm ulaşım sorununun çözüleceğini vurgulayarak 'Bu kadar büyük maliyetlere nostaljik projeler yapacak durumda değiliz. İstanbul'un öncelikleri makyaj projeler değil. İstanbul'un önceliği afetler ve deprem.
İstanbul'un kaynaklarını bu şekilde harcamak lüks' diye konuştu.

Mimar Sinan Genim tarafından hazırlanan 20 milyar dolarlık proje yaşama geçirilirse Haliç, Boğaz'a kanalla bağlanarak İstanbul'a yeni bir boğaz oluşturulacak. Halic'in Büyükdere ile 20 kilometrelik bir kanalla birleştirilmesiyle yeni bir doğal ada ortaya çıkacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'm İstanbul için düşündüğü çılgın proje olduğu tahmin edilen 2. boğaz, kent uzmanları tarafından oldukça pahalı bulundu. 20 milyar dolara kente 500 km. metro inşa edilip trafik sorununun çözüleceğini vurgulayan uzmanlar, deprem gibi ölümcül bir sorun dururken bu tür projelere kaynak aktarılmasının lüks olduğunu belirttiler. 100 metrelik kanal
Mimar Genim'e ait ön proje ¬nin iki yıl içinde bitirilmesi planlanıyor. Projeye göre Ha ¬liç'ten Kağıthane ve Alibeyköy dereleri izlenerek kanal açıla ¬cak. Kağıthane, Ayazağa ve Kemerburgaz'ın üzerinden su yollan takip edilerek Büyükdere'den istanbul Boğazı'nın kuzeyine ulaşılacak. Kanalın da ortalama 100 metre genişliğin ¬de olması hedefleniyor.

İki  Marmaray  demek

Söz konusu projeyle ilgili gazetemize değerlendirmede bulunan şžehir Plancıları Odası İstanbul şžube Başkam Tayfun Kahraman, projenin maliyetinin çok yüksek olduğunu, 20 milyar dolara kente 500 km. metro, 2 adet Marmaray yapılabileceğini belirtti. Kahra ¬man, mevcut boğazyolunun deniz ulaşımı için kullanılma ¬dığına dikkat çekerek yeni yolun da trafiği rahatlatmayaca ¬ğım sadece Ayazağa çevresindeki rant projelerini arttıracağını söyledi.
Cumhuriyet