Bingöl AFA ve OHAL Konutları'na dönüşüm isteği!

Bingöl AFA ve OHAL Konutları'na dönüşüm isteği!Bingöl'ün Genç ilçesi Yenişehir Mahallesi sınırları içerisinde bulunan AFA ve OHAL Konutları çürümeye yüz tutmuş durıuııda. Yıkılmak üzere olan binalar mahalle halkını tedirgin ederken konut sakinleri binalarının kentsel dönüşüm programına alınmasını istiyor.


Bingöl Genç ilçesi Yenişehir Mahallesi'nin en kalabalık yerlerinden biri olan AFA ve OHAL konut sakinleri kentsel dönüşüm istiyor. İnşa edildiği tarihte sağlamlığı ile adından söz ettiren AFA konutları, yıllar geçtikçe dayanıklılığını kaybetti. AFA sakinleri de konutların artık günümüz şartlarında hem ihtiyaçlara cevap veremediğini hem de dayanıklılığını yavaş yavaş kaybetmeye başladığını söyledi. 


1984 yılında Turgut Özal tarafından yaptırılan AFA konutları ile 1996 yılında yapılan OHAL konutlarının artık ihtiyaca cevap vermediğini dile getiren mahalle sakinleri, "Bizler 40 yıla yakındır bu binalarda oturuyoruz. Allah korusun deprem olursa çok kötü felaketler olabilir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ülke genelinde başlatmakta olduğu kentsel dönüşüm projeleri kapsamındaki pilot iller arasında Bingöl de yer almakta. Bu nedenle mahallemizde de böylesi bir proje uygulanabilir" dedi. Güneydoğu Güncel Gazetesi