Bingöl Otobüs Terminali ne zaman taşınacak?

Bingöl Otobüs Terminali ne zaman taşınacak?Bingöl'de yapımı tamamlanan ve kullanıma hazır hale getirilen yeni otobüs terminaline taşınma işlemlerinin ne zaman gerçekleşeceği merak ediliyor.


Bingöl'de yapımı tamamlanan ve kullanıma hazır hale getirilen yeni otobüs terminaline taşınma işlemlerinin ne zaman gerçekleşeceği merak ediliyor.


Yolcu peronları ve otoparkın yanı sıra yolcuların tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte sosyal donatıların yer aldığı yeni şehirlerarası otobüs terminalinin kira ihalesi yapıldı. İhaleden sonra Bingöl Belediyesi tarafından 25 işletme sahibine tebligat gönderildi. 1 yıllık kiralarını peşin ödeyecek işleme sahipleriyle belediye arasında 1 hafta içerisinde sözleşme imzalanacak. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığınca Bingöl Merkez Simani Mahallesi Et Balık Kombinası Müdürlüğü karşısında 26 bin 500 metre kare alan üzerinde inşa edilen ve 27 perondan oluşan Bingöl Şehirlerarası otobüs terminalinin kiraya verilmek üzere ihale yapıldığı öğrenildi. 


Geçtiğimiz günlerde yapılan ihaleyle toplam 40 işyerinden 25 tanesine alıcı çıktı. İhalenin ardından 25 işletme sahibine tebligat gönderen Bingöl Belediyesi, işletmelerden 1 yıllık kira bedellerini peşin yatırmalarını istedi. Belediye, bira bedellerinin yatırılmasının ardından 25 işletme sahibiyle bu hafta sözleşme imzalayacak. 


25 İŞLETMEYLE SÖZLEŞME İMZALANACAK 

Toplam 40 işletmeden 25 tanesiyle sözleşme yapacak olan belediyenin geriye kalan 15 işletmenin de gelen taleplere göre kiraya vereceği öğrenildi. Sözleşmenin ardından mevcut terminal binasının ne zaman taşınacağı merak ediliyor. 


KAVŞAK YAPILACAK 

Öte tandan otobüs terminalinin en büyük sıkıntıları arasında görülen kavşak sorunu da aşılıyor. Söz konusu sorunun çözümü için Bingöl Belediyesi, Karayolları 8. Bölge Müdürlüğünce zeminde yapılan etüt çalışmalarının ardından plan değişikliğine gitti. Mecliste alınan kararla otobüs 

terminalinde kavşak yapılacak. Kavşak sorunu, Kasım ayı Belediye Meclis toplantısının gündem maddeleri arasında yer aldı. Yeni şehirlerarası otobüs terminaline giriş ve çıkışların tehlike arz etmeden, trafiği olumsuz etkilemeden sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için Karayolları 8. Bölge Müdürlüğünce zeminde gerekli etütler yapıldığı belirtilen meclis kararında, yeni kavşak yapılmasınınplanlandığı vurgulandı. 


OY BİRLİĞİ İLE KARAR VERİLDİ 

Kavşak düzenlenmesi için gidilen plan değişikliğine ilişkin, meclis tutanağına şunlar yansıdı; "Yeni kavşak düzenlenmesine ilişkin imar planında değişiklik yapılarak kavşağın ve yeni tali yolların imar planına işlenmesi gerekmektedir. Buna göre; yapılan incelemede Et Balık Kurumu ile Çevik Kuvvet arasında 12 metre genişliğinde yol planlanması, bu yol ile Bingöl-Muş Karayolunun kesişim yerine dönel 

kavşak planlanması, dönel kavşak ile şehirlerarası otobüs terminali arasında kalan ve mevcut imar planında 10 metre genişliğindeki yan yolun 15 metreye çıkartılarak kavşak ile birleştirilmesi uygun görülmüş olup, bu hususta hazırlanan plan değişikliğinin 3194 sayılı imar kanununu 8/b maddesine göre onanmasına oy birliği ile karar verildi. Gereği için karar suretinin İmar ve Şehircilik Müdürlüğüne gönderilmesine karar verildi." 


Haber 12