Bir Kira Bir Yuva’da kira desteği 38 milyonu aştı!

Bir Kira Bir Yuva’da kira desteği 38 milyonu aştı!İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin depremzedeler için başlattığı “Bir Kira Bir Yuva” kampanyasında kira desteği 38 milyon 89 bini buldu. Halkın Bakkalı ve Biz İzmir dijital platformu üzerinden satın alınan destek paketlerindeki toplam tutar ise 21 milyonu aştı. 


İzmir depreminden sonra depremzedeleri ve onlara destek olmak isteyenleri bir araya getiren “Bir Kira Bir Yuva” kampanyası kapsamında taahhüt edilen kira desteği tutarı 38 milyon 89 bine ulaştı. Sözcü'de yer alan habere göre; 4 bin 243 destekçi tarafından deprem mağduru ailelere toplamda 13 milyon 870 bin TL ödeme yapıldı. Kampanya kapsamında depremzedelere kapılarını açmak için belirtilen konut sayısı da 219’a ulaştı.

AİLELER SICAK BİR YUVAYA KAVUŞUYOR

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Uzundere'de bir yıl boyunca ücretsiz olarak depremzedelerin kullanıma sunduğu konutlara yerleşen aile sayısı bugün itibariyle 20 oldu. Gelecek hafta içinde bir bloktaki 56 dairenin dolması tahmin ediliyor. Büyükşehir, Uzundere'de inşaatı tamamlanan dört bloktaki 224 konutu deprem mağdurlarına açmıştı. İhtiyaç duyulabilecek tüm ev eşyalarının bulunduğu konutlarda oturanlar, bir yılın sonunda evden ayrıldıklarında eşyaların tamamını alabilecekler.

Belediye tarafından 380 odası depremzedelere açılan, geçmişte Hilton oteller zincirinin işlettiği ve sözleşmesi bitince boşalttığı 5 yıldızlı otel binasına yerleşen aile sayısı da 21'e ulaştı. Toplamda 30 odanın deprem mağdurları tarafından kullanıldığı binada üç öğün yemek de sunuluyor.

KAMPANYAYA VERİLEN DESTEK 21 MİLYONU GEÇTİ

Halkın Bakkalı ve Biz  İzmir  dijital platformu üzerinden yardımseverler tarafından satın alınan destek paketlerinin dağıtımı da devam ediyor. Bugüne dek 138 bin 241 hijyen paketi, 184 bin 668 sıcak yemek paketi, 118 bin 766 gıda paketi, 9 bin 368 uyku tulumu, 293 yatak ve baza paketi, 73 buzdolabı, 50 çamaşır makinesi, 100 set üstü ocak, 55 elektrik süpürgesi bağışlandı. Dayanışma kampanyasına verilen destek miktarı ise 21 milyonu geçti.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer orta hasarlı bina sahipleri için belediye bütçesinden toplam 30 milyon TL aktarılacağını belirtmişti.

İzmir'de kira fiyatlarında yüzde 40 artış!