Bitlis'in mermerine ABD'den talep var

Bitlis'in mermerine ABD'den talep var Bitlis'in mermerine ABD'den talep var

Bitlis'te çıkarılan mermere dayanıklılığı ve kalitesinden dolayı Amerika'dan talep oluyor.Bitlis'te bugüne kadar değerlendirilmeyen mermerin işlenerek yurtiçi ve yurtdışında pazara sunulmasını sağlayacak ilk mermer fabrikası açıldı.

Gençpolat Mermer Fabrikası'nın sahibi Nesim Haspolat, Bitlis'te çıkardıkları mermere Amerika'dan talep olduğunu söyledi. Bitlis'in ilk mermer fabrikasını 3 milyon dolarlık bir yatırımla açtıklarını kaydeden Haspolat, Bitlis'te çıkarılan madenlerin kalite ve dayanıklılığında hiçbir sıkıntı yaşanmadığını ifade etti. Haspolat, şöyle konuştu:

80 kişi çalışacak

''Mermerin işlenmesi için bir proje yaptık. Bu projemizi 2005 yılında Doğu Anadolu Kalkınma Programı'na (DKAP) sunduk. DKAP, projemizi kabul ederek, bize 90 bin euro tutarında hibe verdi. Bu kaynakla projemizi uyguladık. Fakat bu fabrikaya 3 milyon dolarlık yatırım yapıtm. Böylece ilde ilk mermer fabrikasını kurduk ve üretime başladık.'' Fabrikanın yıllık üretim kapasitesini 120 bin metrekare olarak hedeflediklerini belirten Haspolat, şu anda 40 olan çalışan sayısını 80'e çıkaracaklarını bildirdi.

Bugün