Bodrum’da 1.1 milyon metrekarelik arazinin imara açılmasına tepki!

Bodrum’da 1.1 milyon metrekarelik arazinin imara açılmasına tepki!Gözde turizm kenti Bodrum'da 1,1 milyon metrekare büyüklüğündeki Hazine arazisinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararıyla imara açıldığı açıklandı. İlçe sakinleri dahil olmak üzere, Belediye Başkanı Ahmet Aras ve STK'lar duruma tepki gösterdi.


Gözde turizm kenti Bodrum'da 1,1 milyon metrekare büyüklüğündeki Hazine arazisinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararıyla imara açıldığı açıklandı. 

Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; kamu arazisinin imara açılıp satışa sunularak ve yapılaşmaya açılarak, oldu bitti yapıldığını paylaşmak ve Bodrum’un geleceğini korumak amacıyla basın toplantısı gerçekleştirildi. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Doğası, tarihi ve kültürü ile 3500 yıllık geçmişe sahip Bodrum yarımadasında büyük bir koruma kullanma dengesi ile gelecek nesillere aktarmak zorundayız. Bodrum şu anda her zamankinden daha çok korunacak hale gelmiştir. Bodrum’un yapılaşmaya değil korunmaya ihtiyacı var” şeklinde konuştu.

Umurca Parkı’nda gerçekleştirilen toplantıya, Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon, Mimarlar Odası Bodrum Temsilcisi Gamze Türk, Şehir Plancıları Odası Başkanı Şule Kükrer ve otuza yakın siyasi parti ilçe başkanları, STK, temsilcileri ve çevre örgütlerinin yöneticileri katılım gösterdi. 

Bodrum’da 1.1 milyon metrekarelik arazinin imara açılmasına tepki!

“ARAZİNİN TAMAMI 3. DERECE SİT ALANI”

Ahmet Aras, araziye ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

“Yüzölçümü toplamı 1 milyon 102 bin 309,61 metrekare olan parsellerin tamamı 3. Derece Doğal Sit alanıdır. Ayrıca alanın 35 bin metrekaresi 1. ve 3. Derece Arkeolojik Sit alanıdır, alanda 3 adet 'Tescilli Anıt Yapı' bulunmaktadır. Mer-i imar planlarında tamamı 'Ağaçlandırılacak Alan', "Bölge Parkı / Büyük Kentsel Yeşil Alan' ve 'Arıtma Tesisi' olarak kamu ortak kullanımına ayrılmış olan bu alanlar, kararnamelerde yapılan değişikliklerle 'Gelişme Konut Alanı, Otel Alanı, Ticaret Alanı, Ticaret-Turizm-Konut Alanı, Özel sağlık Tesis Alanı, İçme Suyu Tesis Alanı, Rekreasyon Alanı ve Yol olarak düzenlenmiştir.”

“CUMHURBAŞKANI’NIN ONAYLADIĞI PLANA AYKIRI”

Aras, yapılmak istenenlerin Cumhurbaşkanı kararı ile onaylanan 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı; 3621 sayılı Kanunun 5. maddesi ile Kıyı Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmeliğin 16. maddesine aykırı olduğuna dikkat çekti. 

Bodrum’da 1.1 milyon metrekarelik arazinin imara açılmasına tepki!

87 BİN METREKARE YAPILAŞMA OLACAK

Aras, konuya ilişkin şöyle konuştu:

“Bodrum’da sürdürebilir bir turizm ve sağlıklı bir gelecek için bu çalışmaları yapıyoruz. Bizler kamuya ait olan bu arazinin özelleştirme idaresi eliyle satışa çıkarılmasını halkın ve Bodrum’un geleceği açısından istemiyoruz. Bodrum’un yapılaşma haddi dolmuştur ve aşmıştır. Biz, artık yapılaşma değil koruma planlarını konuşmak istiyoruz. Özellikle bu arazinin 880 bin metrekaresi imara açılacak 87 bin metrekarelik bir yapılaşma olacaktır. Bu da yaklaşık 3 bin 500 kişilik bir nüfus artıracaktır. Bodrum’un dağı taşı bizim için arkeolojik ve sit alanı, korunması gereken alan, doğa ve çevre olan yerler. Başkaları için rant alanı olarak görülmektedir. Yapılan imar planlarındaki hatalar nedeniyle Bodrum’da büyük bir kaos yaşanmaktadır. Yap-Sat mantığı ile yapılaşma çılgınca sürüyor. İdare bunu atıl kalan hazine arazileri olarak görüyor, oysa bu araziler halkın nefes alacağı yerler olarak kalmalıdır.”

KENT KONSEYİ BAŞKANI: ARTIK YETER İMDAT DİYORUZ

Bodrum Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz ise yaptığı açıklamada, Bodrum kıyılarında yapılaşmayan yüzde 15-17’lik bir bölge olduğunu vurguladı ve şu ifadeleri kullandı: 

“Son çıkan imar barışı yasasından sonra yapılan kaçak yapılan tüm tarihi boyunca yapılmayan bir gecekondulaşmaya dönüşmüştür. Bodrumluların yaşam alanlarının korunmasını istiyoruz. Biz, artık yeter imdat diyoruz.”

Bodrum’da 1.1 milyon metrekarelik arazinin imara açılmasına tepki!

“NASIL MÜCADELE EDECEĞİMİZİ ŞAŞIRDIK”

BODTO (Bodrum Ticaret Odası) Başkanı Mahmut Kocadon ise konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: 

“Bodrum’da Anayasa Mahkemeleri kararlarına aykırı olarak alınan bu kararlar nedeniyle biz bu planların iptali için davalar açmıştık. Hukuk mücadelesini sürdürüyoruz. Defalarca Ankara’ya gittik ama derdimizi anlatamadık. Bodrum’un menfaatini geleceğini düşünmek için açtığımız davaları kaybettik. Nasıl mücadele edeceğimizi şaşırdık. Bu Ankara’daki karar vericilerin lütfen belediyeye, halka sivil toplum örgütlerine danışmalarını istiyoruz ve Bodrumlulara sorulmadan verilen kararlara itiraz etmeyi sürdüreceğiz.”

“ÇOK SAKAT GELİŞMELER”

Mimarlar Odası Bodrum Temsilcisi Gamze Türk, isee alanın imara açılmasına ilişkin olarak, “Bodrum’un planlaması ile ilgili çok sakat gelişmeler görüyoruz” ifadesini kullandı. Türk, “Ortakent’teki alan yeşil alan olarak planlanmıştı ve halka ait yeşil alan olarak kalacaktı. Bu şekilde planlanmıştı. Ancak Ankara’dan yapılan planlama ile bir kent bu şekilde yapılamaz. Biz sadece insanlar için değil tüm canlılar için planlama yapılmalı. Yeni yerlerin yapılaşmaya açılmasına kesinlikle karşıyız. Ve bu yönde hukuk mücadelemizi sürdüreceğiz, dava açacağız, bu zihniyet değişmeli, kamu arsaları böyle imara açılmamalı” diye konuştu.

Bodrum’da 1.1 milyon metrekare hazine arazisi imara mı açıldı?

Tuzla'daki askeri alanın imara açılmasına tepki!