Bodrum'da kaçak yapılaşmaya karşı mücadele!

Bodrum'da kaçak yapılaşmaya karşı mücadele! Bodrum'da kaçak yapılaşmaya karşı mücadele!

Muğla'nın Bodrum ilçesinin CHP'li yeni Belediye Başkanı Ahmet Aras, ilk belediye meclis toplantısında kaçak yapılaşmaya karşı mücadele başlattıkları bunun için 1 Nisan'ın milat tarih olduğunu söyledi.Bodrum Belediyesi'nin Nisan ayı olağan meclis toplantısı, yeni başkan ve meclis üyelerinin katılımıyla düzenlendi. Herodot Kültür Merkezi'nde gerçekeleşen Belediye Meclisi toplantısına vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşları katıldı.

Habertürk Gazetesi'nde yer alan habere göre; Belediye meclisine ilk kez başkanlık yapan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, gündem maddelerine geçilmeden önce yeni belediyecilik anlayışını anlattı. 

'Doğayı, çevreyi ve insanı odak alan bir belediyecilik' sözü veren Aras, şunları söyledi:
"Bodrum'a artık baharı getirdik. Yazı da inşallah el birliğiyle getireceğiz. Belediyeciliğe Bodrum'da yeni bir anlayış getireceğiz. Bu anlayış tamamen sonuç ve hedef odaklıdır. Tamamen vatandaş odaklıdır. Yol gösterici bir anlayıştır. Tamamen şeffaf bir anlayıştır. Hesap verebilir ve saydam bir belediyecilik anlayışından söz ettik tüm kampanyamız boyunca. Doğa, insan, çevre, hayvan, canlı odaklı olacak, ayrımcılık ortadan kalkacak. Eşitlik, adalet ve hukukun ön planda olduğu bir yönetim anlayışımız olacak. Sorunlar olduktan sonra değil olmadan önce önlenmesiyle ilgili yapılacak işlerden söz ediyorum. Mevzuat ve hukuk doğrultusunda kararlar alacağız. Rüşvet, irtikap, iltimas gibi gayrimeşru hiçbir ilişkiye girilmeyecek. Belediyemizin kapıları tümüyle açık olacaktır. Belediyede iş takipçiliğine hiçbir şekilde izin vermeyeceğiz. Her şeyin kuralı, sistemi olacak. Biz altyapımızı buna göre hazırlıyoruz. Belediyemizde tamamen liyakat esaslı görevlendirmeler yapılacak. Adam kayırmacılık, yerli yabancı ayrımı olmayacaktır. Belediyemizin şiarı, tüm insanlarımız eşit şekilde değerlidir ve herkes aynı muameleye tabi tutulur."

'MAKAM ARAÇLARININ CAM FİLMLERİ SÖKÜLDÜ'

Bodrum'u sivil toplum kuruluşları ve paydaşlarla yöneteceklerini ifade eden Başkan Aras, "Halkın belediyeciliğini yapacağız. Öncelikle imar müdürlüğümüzün kapısındaki turnikeleri söktük. Makam araçlarının film camlarını söktürdük., Böylelikle vatandaşlarımızın makam araçlarında kimin olduğunu görmesinin önünü açtık. Teknik altyapısı başladı. Tüm belediyenin bütçe, borç durumları, personel durumu, imar durum belgeleri, gerekli altyapı yapıldıktan sonra tüm imar planları vatandaşlarımızın hizmetine açılacaktır. Şu anda Bodrum'u ilgilendiren en önemli konu 'İmar Barışı' adı altında Bodrum'u teslim almıştır. Dağları, tepeleri fütursuz dikilen beton bloklarla dolu. Bunların birçoğu izinsiz ve ruhsatsız. Şu an korkunç bir yapılaşma ile karşı karşıyayız. Bunun için kesinlikle önlemler alacağız. Yatırımcının karşısında değiliz. Ancak yatırım projelerinizi Bodrum'un doğasına, tarihi dokusuna, insanına, denizine, kültürel ve sanatsal yapısına aykırı yapmayın, kesinlikle izin vermeyeceğiz. Hakları da ihlal etmeyeceğiz. Doğrunun yanında, yanlışın karşısındayız her zaman. Bodrum'un değerleridir doğru olan. Özellikle sevgili mimar, mühendis arkadaşlarıma sesleniyorum. Lütfen imar kirliliğine yol açan projelere kesinlikle imza atmayın. Lütfen evinize, 'İki oda fazla yapacağım' diye güzel Bodrum'umuzu betonlaştırmayalım. İhtiyacı olan varsa Belediye'ye gelsin, sonuna kadar destek olacağız biz onlara. Ancak bizden izinsiz, Bodrum'un yapısına, kültürüne, değerlerine aykırı her şeye anında müdahale edeceğiz. Sonra bize kızmayın. Bunu yapmazsak, Bodrum tamamen betona teslim olacak" ifadelerini kullandı.

'KEPÇEYİ GÖNDERİP, HEMEN ORAYI DAĞITACAĞIM'

1 Nisanı milat olarak kabul edeceklerini söyleyen Başkan Aras, "Bundan böyle her tür kaçak uygulamaya müdahale edeceğim. Şu anda Yapı Denetim Kontrol zabıtası oluşturuyorum. 24 saat çalışacaklar ve kaçak olayına müdahalede bulunacaklar. Sakın, 'Mühürlensin, ben onu sökerim, kimse müdahale etmez' demeyin. Ben bütün kamu gücümle, bu yapıların üzerine gideceğim. Kepçeyi gönderip hemen orayı dağıtacağım. Bu bir kampanya olarak başlayacak. Bunları da bilboardlarda göreceksiniz. Oralarda bizim gülen yüzümüzü, Sevgililer Günü mesajlarımızı görmeyeceksiniz. Bilboardlarda bunları paylaşacağız. Büyük bir kampanya başlatıyoruz" dedi.