Bodycote'dan Dilovası'na 4 milyon Euro'luk yatırım!

Bodycote'dan Dilovası'na 4 milyon Euro'luk yatırım!BODYCOTE Türkiye’deki yeni Fabrikasının açılışını, Dilovası İMES OSB’de gerçekleştirecek. BODYCOTE ISTAŞ Dilovası tesisleri 16 Ekim 2014 tarihinde saat 12.30 ’da düzenlenecek bir törenle açılacak


Dünya genelinde 190’ın üzerinde fabrikası bulunan BODYCOTE Türkiye’deki yeni Fabrikasının açılışını, Dilovası İMES OSB’de gerçekleştirecek. 4 milyon Euro yatırım maliyeti ile kurulan BODYCOTE ISTAŞ Dilovası tesisleri 16 Ekim 2014 tarihinde saat 12.30’da düzenlenecek bir törenle açılacak. Isıl işlem konusunda uyguladıkları teknoloji açısından dünyanın en ileri ülkeleri ile rekabet edebilecek seviyede olduklarının altını çizen BODYCOTE Genel Müdürü Barış Telseren, firma hakkında bilgiler verdi. Barış Telseren,” Istaş Isıl İşlem Sanayi ve Ticaret A.Ş., 1979 yılında İzmir’de 4 kişinin ortaklığı ile kurularak faaliyete geçti. 1982 yılında İstanbul’da 1983 yılında Ankara’da ve 1990 yılında ise  Adana  ile Bursa’daki tesislerini devreye soktu. 2006 yılına kadar bu sistemle faaliyetlerini sürdüren kuruluşumuz, aynı yıl içinde ısıl işlem konusunda dünyaca ünlü İngiliz merkezli BODYCOTE firması ile ortaklığa giderek, kapasite, teknoloji ve pazar payı konusunda önemli gelişmeler elde etmeyi başarmıştır” diye konuştu.


SEKTÖRÜN DEVİ

Genel Müdür Barış Telseren sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünya ölçeğinde 26 değişik ülkede yaklaşık 190 işletmesiyle ile faaliyet gösteren BODYCOTE firması bilindiği üzere, ısıl işlem konusunda sektörünün adeta deyim yerinde ise dünya devi olarak adlandırılmaktadır. Sektörde önemli bir pazar payına sahip olan BODYCOTE’un yıllık toplam cirosu 1 milyar Euro’nun üzerinde seyretmekte. 2006 yılında ortaklık kuran işletmemiz, yüzde 80 BODYCOTE, yüzde 20 ise Istaş ortaklığı ile faaliyetlerini sürdürmektedir. Isıl işlem konusunda en üst segmente uygulama gerçekleştiren firmamızın Türkiye genelindeki pazar payı ise yüzde 20-25’lerde seyretmektedir”


ISIL İŞLEMDE UZMAN KURULUŞ

BODYCOTE Isıl İşlem Genel Müdürü Barış Telseren, “Merkezi İzmir’de kurulu bulunan firmamız, Bursa,  İzmir  ve Dilovası OSB’deki tesislerinde başta otomotiv sektörü olmak üzere; makine imalat, havacılık ve savunma sanayi, tarım, inşaat, demiryolu, iş makineleri, medikal, gıda, elektronik ve mekanik iş koluna yönelik ısıl işlem konularında A’ dan Z’ ye hizmet vermektedirler. 1990 yılına kadar tuz banyoları, 1990-2000 yılları arasında atmosfer kontrollü kamaralı tip fırınlar, daha sonraki yıllarda ise vakum sertleştirme fırınlarında gerçekleştirilen ısıl işlem uygulamaları, özellikle kalite bilincinin oluşması ile birlikte 2000’li yıllardan sonra, dünya genelinde uygulanan sistemin aynısı uygulanmakta olduğunu söyleyebiliriz. Şu anda, ısıl işlem konusunda dünyanın birçok ileri ülkesini (teknoloji bakımından) geçmiş olduğumuzu ve her alanda rahatlıkla rekabet edebilme düzeyine ulaştığımızı hatta, onları geçtiğimizi söyleyebilirim. Sektör olarak en ciddi sorunumuz; merpen altı diye adlandırdığımız işletmelerle haksız rekabet etmemiz yer almaktadır. Teknolojiden uzaktan yakından ilgisi olmayan yerlerde yapılan ısıl işlem uygulamaları ile, her şeyden önce ülke ekonomisine zarar verildiği, artık günümüzde daha net olarak görülmektedir. Özellikle son yıllarda tüketicinin bu konuda bilinçlendiğini ve bu tür yerlere rağbet etmemekte olduğunu görmek, bizi son derece sevindirmektedir” ifadelerini kullandı.


“ÖNCÜ OLMAYI SÜRDÜRECEĞİZ”

Telseren, “Bilindiği gibi, her sektörde olduğu gibi, bizim iş kolumuzda da makine ve teknolojiye yapılan yatırımlar son derece önemlidir. Yeniden birleşme, iş güvenliği, kalite, kapasite artıştı ve yeni sistemin Türkiye’ye getirilmesinde hep öncü olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Teknoloji yenilemesini ilk olarak Bursa NOSAB ’ta kurulu bulunan tesislerimizde başladık. 2006-2010 yılları arasında toplam 4 milyon Euro’luk yatırım gerçekleştirdik. Eskişehir ve Konya illeri, fizibilitesini çıkardığımız illerin başında yer almaktadır. İzmir, Bursa, Dilovası tesislerimiz toplam 11 bin metrekare kapalı ve 15 bin metrekare açık alan üzerinde faaliyetlerini sürdürmektedir” dedi.


Manşet Kocaeli