Boğaz manzarası, fiyatı 200-250 bin dolar artırır

Boğaz manzarası, fiyatı 200-250 bin dolar artırır

Boğaz hattında tarihle iç içe yaşamak isteyenlerin en çok rağbet ettiği semtlerden Arnavutköy'de ev fiyatlarını etkileyen en önemli unsuru tahmin etmek zor değil: Boğazı kıyıdan-bucaktan gören bir ev ile, full manzaralı evler arasında büyük fark oluşuyor.

Yalı daireleri için taban fiyatta, yakın zamanda gerçekleşen satışlar baz alınıyor. NBR Emlak sahibi Nurettin Bolluk, "Satılan bir yalı dairesinin fiyatı, taban olur. İç sokaklarda Boğaz manzaralı ev fiyatı 200-250 bin dolar daha fazla" dedi.

Arnavutköy, İstanbul Boğazı'nın Avrupa yakasında; Kuruçeşme ile Bebek arasında yer alıyor. Sahilden başlayan semtin arka sınırı Ulus'a dayanıyor. Arnavutköy'ün karşısında, Boğazın Anadolu yakasındaki en değerli semtler olan Kandilli ve Vaniköy bulunuyor. Beşiktaş ilçesine bağlı olan Arnavutköy, Boğaziçi'nin en güzel manzaralarından birine sahip. Yatların ve gezinti gemilerinin bağlandığı koyu da bulunan Arnavutköy, Boğaziçi'ne özgü bir yeşillikte...

Alımlar peşin parayla

Semtte yaklaşık 10 yıldır emlakçılık yapan NBR Emlak Danışmanlık şirketi sahibi Nurettin Bolluk, şu dönem, özellikle kiralıklar konusunda hareketlilik yaşandığını vurguluyor ve "Havalar ısındıkça hareket artar. Burada alımlar genelde peşin parayla olur. Krediyle alanların oranı çok az. Zaten belirli bir kesime hitap eden mülkler. Deniz görmeyen müstakil evler genelde 500 bin dolardan başlar. Deniz görse bile fiyat 200-250 bin dolar atar. Deniz gören müstakiller 750 bin dolardan başlar" diyor. Şirket aracılığıyla yapılan alımlarda kredi kullanılabildiğini aktaran Bolluk, "Şirketlerin kredi ile alım yapmasının sebebi bence, sıcak parayı kasada tutmak istemeleri" diye konuşuyor. Bölgeye ilgi yüzünden, kiralık veya satılıkların kısa sürede yeni sahiplerine kavuştuğunu aktaran Nurettin Bolluk şöyle devam ediyor: