Bölge bölge 100 bin sosyal konut projesi!

Bölge bölge 100 bin sosyal konut projesi! Bölge bölge 100 bin sosyal konut projesi!

100 bin sosyal konut projesi kapsamında detaylar ortaya çıkıyor. 81 ilde yapılması planlanan sosyal konutlar, 7 coğrafi bölgeye göre farklı mimari özelliklere sahip olacak.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan '100 bin sosyal konut projesi' ile ilgili detaylar ortaya çıkıyor. Sputniknews'ta yer alan habere göre; 7 coğrafi bölgeye göre farklı mimari özelliklere sahip olarak 81 ilde yapılması planlanan sosyal konutlar, 140 bin ile 210 bin lira arasında değişiklik gösteren fiyatlarda satışa sunalacak.

Vatandaşların 20 yıl vade fırsatıyla kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı sunacak proje için başvurular 15 Aralık 2019- 15 Ocak 2020 tarihleri arasında alınacak. Konut bedelinin yüzde 10’u peşin olarak yatırılacak ve aylık taksit oranları 894 liradan başlangıç gösterecek. Yapımına yılbaşından sonra başlanacak sosyal konutların 1.5 yıl içinde teslim edilmesi planlanıyor.

Projenin toplam yatırım bedeli yaklaşık 17.3 milyar lira

2+1 konutlar 140-180 bin, 3+1 konutlar ise 160-210 bin lira fiyat aralığında satılacak. 2+1 evler brüt 75 ve 85 metrekare, 3+1 evler ise brüt 100 metrekare büyüklüğüne sahip olacak. Yatay mimaride ve depreme dayanıklı yapılacak konutlar, geleneksel mahalle kültürünü yaşatacak şekilde dizayn edilecek. Sosyal donatıların da yer alacağı projenin toplam yatırım bedelinin yaklaşık 17.3 milyar lira olduğu açıklandı.

Aylık geliri 5 bin 500 liranın altındakiler faydalanabilecek

Sosyal konut için başvuruda bulunacak kişinin aylık hane gelirinin net 5 bin 500 liranın üstünde olmaması şartı bulunuyor. Diğer başvuru şartları ise şu şekilde:

- T.C. vatandaşı olmak

- Projenin bulunduğu il-ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olmak veya projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olmak

- TOKİ'den daha önce konut satın almamış olmak ve idareden konut kredisi kullanmamış olmak

- Kendisine eşine veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı

- Kat mülkiyetli bağımsız bir bölüm veya müstakil bir konutu (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) bulunmamak 

- Başvuru tarihi itibarıyla 25 yaşını doldurmuş olmak.

İklim koşulları göz önüne alınacak
Sosyal konutlar Türkiye’de buunan 7 coğrafi bölgeye göre farklı mimari izler taşıyacak.

Karadeniz Bölgesi’nde bulunan konutlarda yöresel ahşap ve taş yapı elemanları karma olarak kullanılacak. Zemin kat seviyesinde cephede, geleneksel yığma taş yapıları andıracak biçimde yöresel taş kaplamaları yer alacak. Üst katlarda ahşap hissi verecek ahşap görünümlü kaplamalar ve eğimli çatı saçaklarını destekler nitelikteki eli böğründeler yapılacak.

Ege'deki konutlarda ise bölgenin geleneksel zarif dokusuna uygun olması niteliğinde mimari özelliklere sahip olacak. Bölgenin iklim koşullarına uygun açık renkli cephe kaplamaları ve boyamaları, cephede derzlemeler, ahşap görünümlü kat silmeleri ile dikmeler, yer yer cephe süslemeleri ve kiremit çatılar yer alacak.

Akdeniz’de inşa edilecek konutlar da yer yer teras, yer yer eğimli çatılarıyla, geleneksel kemerli pencereler ve ferforje işlemeleriyle bölgenin mimari kültürüne sahip olacak. Konutlar, iklimle barışık ve güneş ışınlarını yansıtacak canlılıkta doku ve renkler yapılması planlanıyor.

Güney Doğu Anadolu'daki konutlarda esas unsur yöresel taşların kullanıldığı cephe kaplamaları ve motif işlemeleri yapılacak. Yerleşim planı kapsamında mahremiyet unsuru ön planda tutulurken, yer yer kullanıma uygun düz damlar ve büyük balkonlar, yer yer eğimli metal çatılar ve geniş saçaklar bulunacak.

Doğu Anadolu’da karasal iklimin gündüz sıcak, gece soğuk tavrına ve arazinin zor şartlarını yanıtlandıran konutlar inşa edilecek. Cephe unsurlarının bölgenin yapısına uygun malzemelerden yapılmasına dikkat edilirken, genellikle eğimli çatılar ve geniş saçaklarıyla, taş dokulu pencere söveleri ve kat silmeleriyle bölgenin mimari diline uygun tasarımlar bulunacak.

İç Anadolu’da kıvrımlı yolları, şirin sokakları, ahşap süslemeli bitişik düzenli yapıları, cumbalı evleri ile örf adet ve gelenekleri yaşatan mahalle kültürünü benimseten konutlar yapılırken, Osmanlı başkentlerini andıran Marmara’da Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı olması nedeniyle hem geleneksel hem de modern yapılar inşa edilecek. Yeşili bol mahalle kültürünü yansıtan depreme dayanıklı tasarımlar ile kalabalık nüfusun rahatça nefes alabildiği alanlar yer akacak.

TOKİ 2020 ucuz konut kampanyasının tüm detayları!

100 bin sosyal konut projesi 13 soruda tüm detaylarıyla!