Bölgesel ısıtma sistemi nedir?

Bölgesel ısıtma sistemi nedir? Bölgesel ısıtma sistemi nedir?

Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği kapsamında yer verilen "Bölgesel ısıtma sistemi nedir?" yanıtı haberimizde...Bölgesel ısıtma sistemi nedir?

Isıtma sistemlerinden biri olan "Bölgesel ısıtma sistemi nedir?" sorunuzun yanıtı,05 Mayıs 2008 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği kapsamında yer alıyor.


Yönetmeliğin, Tanımlar ve Kısaltmalar kısmında 4. maddede Bölgesel ısıtma sisteminin tanımlamasına yer alıyor. Buna göre bölgesel ısıtma sistemi nedir sorusunun yanıtı şu şekilde karşımıza çıkıyor.


Bölgesel ısıtma sistemi

Bir merkezden elde edilen ısıtma enerjisinin, mahalle ve daha büyük ölçekteki yerleşimlerde yer alan binalara dağıtılmasını ve bağımsız bölümlerin ısıtılmasını sağlayan sistemine deniyor.


Yönetmelikte yer alan diğer ısıtma sistemleri ise aşağıda sıralanıyor;


Bireysel ısıtma

Bağımsız bölüm içerisine yerleştirilen bir ısı üretim kaynağından elde edilen ısıtma enerjisi ile bağımsız bölümün ısıtılmasını ifade ediyor. 


Bölgesel sıhhi sıcak su sistemi

Bir merkezden elde edilen sıhhi sıcak suyun bölge içerisindeki binalara ve bağımsız bölümlere dağıtılması ve kullanılmasını sağlayan sistemine deniyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com