Boris Johnson ekonomik krizden çıkışın yolunu inşaat yatırımlarında buldu!

Boris Johnson ekonomik krizden çıkışın yolunu inşaat yatırımlarında buldu! Boris Johnson ekonomik krizden çıkışın yolunu inşaat yatırımlarında buldu!

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İngiltere ekonomisini koronavirüs krizinden çıkarmak için plan yapıyor. Johnson, "Hastaneler inşa edeceğiz, okullar ve kolejler inşa edeceğiz" dedi.İngiltere Başbakanı Boris Johnson, altyapı yatırımlarına hız kazandırıp emlak planlama kurallarını azaltarak İngiltere ekonomisini Kovid-19 krizinden çıkarmak için yöntemler arıyor. BirGün'de yer alan habere göre; Johnson’ın bu hamlesiyle hükümete salgın yönetimine ilişkin eleştirileri aşarak ekonomik hasarı tamir etmek ve ülkeyi yeniden şekillendirmek istediği söyleniyor.

Krize mahkum olmaya devam edilemeyeceğini belirten Johnson, “Daha hızlı çalışmalıyız çünkü GSYH’da hızlı bir düşüş yaşadık ve insanların işleri ve işletmeleri hakkında endişeli olduklarını biliyoruz” şeklinde konuştu.

Johnson sözlerini, “Hastaneler inşa edeceğiz, okullar ve kolejler inşa edeceğiz. Ancak aynı zamanda daha yeşil ve daha güzel bir İngiltere’yi inşa edeceğiz” diyerek sürdürdü. 

Johnson “İnşaat, inşaat, inşaat” vurgusuyla hükümetin altyapı harcamalarını hızlandırmayı ve özel sektör emlak yatırımlarını daha kolay hale getirecek planlamaların önünü açmayı hedefliyor. 

Başbakan Johnson, harcamaları kesmeme vaadiyle dönemin ABD Başkanı Franklin Roosevelt’in 1930’lu yıllarda Büyük Bunalımdan çıkmak için istihdam yaratan kamu yatırımlarına dayanarak başlattığı “Yeni Düzen” planını karşılaştırarak, “Kulağa devasa miktarda devlet müdahalesi gibi geliyor, ‘yeni düzen’ gibi geliyor… Şayet öyleyse de, demek istediğimiz şey de bu” dedi.

İşçi Partisi Lideri Keir Starmer ise BBC’ye yaptığı açıklamada “Yeterli değil. Başbakan yeni düzen vaat etti, ortada ‘yeni’ olan çok şey yok ve ‘düzen’ namına da pek bir şey yok” şeklinde konuştu.

Yahudi yerleşimciler Batı Şeria'da ele geçirdikleri alanda inşaata başladı!