25 / 06 / 2022

Bornova'da depreme dayanıksız binalar yıkılıyor! 

Bornova'da depreme dayanıksız binalar yıkılıyor! 

Bornova Belediyesi ilçe genelinde depreme dayanıklı olmayan binaların yıkım işlemlerine aralıksız devam ediyor. Kentsel dönüşüm çalışmalarına aralıksız devam eden  İzmir  Bornova Belediyesi, ilçede depremde yıkılma tehlikesi bulunan binaları yıkmaya devam ediyor. Gerçekizmir'de yer alan haber göre; Bornova Belediyesi'nin özellikle 30 Ekim Depremi sonrası hızlandırdığı çalışmalar dahilinde Erzene Mahallesi 16 sokakta bulunan tehlikeli olduğu tespit edilen iki binanın yıkımı tamamlandı. Riskli binalar, bahçesindeki ağaçlar korunarak ve çevreye rahatsızlık vermeyecek şekilde yıkıldı.

Yeşil alanlar çoğalıyor 

Bornova Belediyesi daha önce Ergene Mahallesi'nde 1.200 metrekarelik alanda, Erzene Mahallesi'nde ise 1.500 metrekarelik alanda sekizer olmak üzere toplam 16 binanın yıkımını yaparak vatandaşların istekleriyle ilçeyi yeşil alanlarla donatmıştı. 

Bornova da depreme dayanıksız binalar yıkılıyor! 

Kızılay Mahallesi'nden başlanacak

Büyük ölçekli kentsel yenileme çalışmalarına Kızılay Mahallesi'nden başlayacaklarını anımsatan Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, "Vatandaşlarımızın can güvenliği her şeyden önemli. Bornova'nın en eski mahallelerinden olan bu bölgede tekve çift katlı olarak 1.238 adet riskli yapı var. Kızılay ile ilgili planlarımızı Bornova Belediyesi Meclisi olarak oy birliğiyle geçirdik. Büyükşehir Belediyemiz tarafında da sorun yok. Çok yakın zamanda Kızılay Mahallesi'nde yaklaşık 8 bin bağımsız hane inşaa edilecek. Arkasından Doğanlar ve Pınarbaşı ile bu çalışmalara hızlı bir şekilde devam edeceğiz. Bu arada ilçenin çeşitli yerlerinden risk teşkil eden metruk binaları yıkım çalışmalarımız devam ediyor. Bunların bazılarını yaptığımız kamulaştırmalarla park ve yeşil alana dönüştürüyoruz" şeklinde konuştu.

Bornova'da riskli yapılar ortadan kaldırılıyor!