Bosna Hersek'teki Alaca Cami ibadete açıldı!

Bosna Hersek'teki Alaca Cami ibadete açıldı! Bosna Hersek'teki Alaca Cami ibadete açıldı!

Ülkedeki en önemli Osmanlı eserlerinden biri kabul edilen Alaca Cami, Vakıflar Genel Müdürlüğünce restore ediliyordu. Bosna Hersek'in Travnik şehrindeki tarihi cami, düzenlenen törenle yeniden ibadete açıldı.Bosna Hersek'in en önemli Osmanlı eserlerinden biri kabul edilen Alaca Cami ibadete açıldı. Caminin önünde düzenlenen törene, Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan Ertem, Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç, Orta Bosna Kantonu Başbakanı Tahir Lendo, Travnik Müftüsü Ahmed Adilovic, yerel yöneticiler, Türk kurumlarının temsilcileri ve çok sayıda kişi katıldı. Kur'an-ı Kerim ve ilahilerin de okunduğu tören, kurdele kesilerek caminin yeniden ibadete açılmasıyla sona erdi.

Vakıflar Genel Müdürü Ertem, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'den çok uzakta olmasına rağmen kendini evinde hissettiğini belirterek, VGM olarak altı yıl önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile Bosna Hersek'te faaliyete başladıklarını anımsattı.

Anadolu Ajansını'n haberine göre, Ertem göreve başladıkları günden bugüne Bosna Hersek'te çok önemli projelere imza attı. Ertem, "O gün şunu söylemiştik: Bu topraklarda ne kadar vakıf yoluyla vücut bulmuş eser varsa onlara mutlaka dokunacağız. Onlarla ilgili gayretimiz olacak demiştik. Bu doğrultuda görevimizi yerine getirmeye gayret ediyoruz." dedi. 

Bugüne kadar Bosna Hersek'teki dört eseri tamamlayıp açılışını gerçekleştirdiklerini hatırlatan Ertem, "Bir hamam, bir yurt ve bir iş hanının açılışını yaptık. İlk defa bir caminin de restorasyon sonrası açılışını gerçekleştiriyoruz. Hiçbir ayrım gözetmeden, yeter ki vakıf yoluyla vücut bulsun, biz bu eserlere mutlaka katkı sağlayacağız." ifadelerini kullandı.  

Gelir getirecek projeler yaparak vakıf eserlerinin gelir elde etmesini istediklerini söyleyen Ertem, "Bu vakıflar yaşadığı sürece, inanıyorum ki onları vakfedenler de bizimle beraber yaşayacaklar." dedi. 

Büyükelçi Koç ise Türkiye ile Bosna Hersek'in dostluğunun tarihe, kültüre ve yıllara dayandığını vurgulayarak "Bu anlamlı günde geniş bir kalabalıkla burada bulunmanız, bu dostluğun ve kardeşliğin göstergesidir." dedi.Ayrıca, Türkiye'nin bölgedeki yatırımlarının, Bosna Hersek'in birlik ve bütünlüğünün sağlanmasına yönelik olduğunu kaydeden Koç, "İnanıyoruz ki ekonomik büyüme, siyasi istikrarı da beraberinde getirecektir." diye konuştu.

Koç, VGM'nin ortak kültür mirasının yaşatılması için verdiği desteğin süreceğini belirterek, "Türkiye dost elini dost ülkelere iyi günde de kötü günde de uzatır. Siz de bu iş birliğini paylaşmaktan, göstermekten ve dillendirmekten kaçınmayın. Bugünlerde birliğe, beraberliğe daha fazla ihtiyacımız var. Birlikte olmalıyız, birlikte durmalıyız, birbirimize güç vermeliyiz." ifadelerini kullandı. İbadethanelerin, camilerin birleştirci ve kutsal olduğunu kaydeden Koç, "Dini mekanlar hepimizindir. Onları canlı tutmak, korumak insanlık vazifemizdir." dedi.

Kanton Başbakanı Lendo ise Travnik şehrinin en önemli camisi olan Alaca Cami'nin yeniden ibadete açılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türk halkına ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Bosna Hersek'e desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Vakıf eserlerinin onarılmasının önemine işaret eden Lendo, "Vakıf eseri olan Alaca Cami'nin yenilenmesi, ekonomik açıdan da son derece önemli olduğu gibi farklı alanlarda şehre önemli katkı sağlamaktadır." dedi.

Bosna Hersek İslam Birliği Vakıflar İdaresi Müdürü Senaid Zajimovic de Bosna Hersek'te geçmiş dönemde 600'ün üzerinde caminin yıkıldığını ve bunların neredeyse tamamının onarılıp yeniden ibadete açıldığını anımsattı.

Bosna Hersek'te Vakıf Günleri devam ederken Travnik'teki en önemli vakıf eserlerinden birini yeniden ibadete açmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Zajimovic, Bosna Hersek'in dostu Türkiye'ye ve Türk kurumlarına müteşekkir olduklarını vurguladı. "Şehrin incisi" olarak nitelendirdiği Alaca Cami'nin Bosna Hersek'in en önemli zenginliklerinden biri olduğunu vurgulayan Adilovic, "Son 40 yıldır Travnik'te olmama rağmen, Alaca Cami'nin gerçek güzelliğini şimdi daha iyi görebiliyorum." dedi.