Bu kulelerde bir ilçe yaşıyor

Bu kulelerde bir ilçe yaşıyor Bu kulelerde bir ilçe yaşıyor

Malezya'nın petrol şirketi Petronas tarafından yaptırıldığı için Petronas adı verilen kuleler, Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'u ziyaret eden yerli-yabancı herkesin ilgisini çekiyor.

Malezya'nın Malay ve Çinli etnik özelliklerinin izlerini taşıyan, her din ve kültürden insanların buluştuğu kulelerde 10 bini aşkın kişi yaşıyor.

En büyük ikiz kuleler

Her gün binlerce turistin ziyaret ettiği Petronas Kuleleri, `İkiz Kule' olması sebebiyle dünyanın en büyük ikiz kuleleri. Kuleler, 452 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek yapıları arasında tescilli bulunuyor. Kuleler, aralarında iletişim ve dolaşımın sağlanması maksadıyla 170. metrede, 41 ve 42. katlarda Gökyüzü Köprüsü adı verilen ve 58 metre boyundaki köprülerle birbirine bağlanıyor. Arjantinli mimar Cesar Pelli tarafından 1998'de planı çizilen, 88 katlı kuleler, çelik ile sağlamlaştırılmış camdan oluşan kule, deprem ve yıldırımlara karşı da çok dayanıklı. 32 bin pencerenin yer aldığı, çok sayıda ofisin bulunduğu kuleler petrol şirketleri başta olmak üzere Accenture, AlJazeera International, Bloomberg, IBM, McKinsey&Co ve Microsoft gibi dünyaca ünlü şirketleri de barındırıyor.

Türkiye