12 / 08 / 2022

Burak Elmas'tan Florya arazisi açıklaması!

Burak Elmas'tan Florya arazisi açıklaması!

Galatasaray Kulübü'nün eski başkanlarından Dursun Özbek, Florya araziyle ilgili "Yaptığınız operasyonun Galatasaray'a neye mal olduğunu başkan gelsin açıklasın" dedi. Özbek'e yanıt veren başkan Burak Elmas ise, Florya arazisindeki son durumu anlattı.Galatasaray Kulübü Başkanı Burak Elmas, iptal edilen Florya projesi kaynaklı alınan kredi için yaklaşık 130 milyon TL faiz ödemesi yapıldığını belirtti. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Sarı-kırmızılı kulübün ekim ayı olağan pan kurulu toplantısı, Ali Sami Yen Spor Kompleksi'nde bulunan Özhan Canaydın Konferans Salonu'nda yapıldı. Katılımcıların HES kodu sorgulamasıyla giriş yapabildiği toplantı basına kapalı gerçekleştirilirken, GSTV üzerinden canlı olarak yayınlandı.

Başkan Burak Elmas, aralarında eski başkanların da bulunduğu kulübün önemli isimleriyle istişare toplantısı yaptıklarına dikkat çekerek, "Benim seçimde çok kez bahsettiğim ve yapmayı arzu ettiğim bir toplantıydı. Sağ olsunlar büyüklerimizin önemli bir bölümü bu davete icabet ettiler. Çok keyifli bir toplantı oldu" diye konuştu.

Cumartesi ve pazar günü Galatasaray’ın ertelenmiş olağan genel kurullarının gerçekleştirileceğini anımsatan Elmas, "Bir önceki yönetim kuruluyla istişarede bulunduk, kendilerine şöyle de bir bilgi verdim. Genel kurul onların dönemini ilgilendirdiği için bizler sahnede, yönetim kurulu masasında oturmayacağız. Bu teklifi onlara yaptık, arzu ederlerse orada istedikleri zaman oturabilirler" açıklamasında bulundu.

Toplantının devamında, Mustafa Cengiz yönetiminde başkan yardımcılığı yapan Kaan Kançal, 1 Ocak-30 Haziran 2021 tarihli mali tablo ve faaliyet raporlarının sunumunu gerçekleştirdi.

Burak Elmas tan Florya arazisi açıklaması!

- Dursun Özbek: "Riva-Florya kompozisyonun bozulmasının bize neye mal olduğunu anlatın"

Sarı-kırmızılı kulübün eski başkanlarından Dursun Özbek, söz konusu dönemin bağımsız denetçi raporunu okuduğuna ve şaşırdığına vurgu yaparak, "Hiçbir yorum yapmak istemiyorum. Sadece bugünkü denetim kuruluna rica ediyorum, lütfen bağımsız denetçi raporlarına içine dikkatlice bakın" diye konuştu.

Florya arazisiyle ilgili de açıklama yapan Özbek, "Kaan Kançal diyor ki, 'Florya'yı 120 milyona, 4 sene evvelki parayla geri aldık, bugünkü değeri 500-600 milyon.' Muhteşem bir karlılık yaptık demek istiyor. Geçen ayki panda açıklanmış olmasına rağmen böyle bir ifade nasıl kullanılır? Riva-Florya kompozisyonun bozulmasının bize neye mal olduğunu anlatın. Onu o fiyata aldık, bu fiyata satarız, bu kadar kar ediyoruz, bunu söyleyemezsiniz. Yaptığınız operasyonun Galatasaray'a neye mal olduğunu başkan gelsin açıklasın" ifadelerini kullandı.

Burak Elmas tan Florya arazisi açıklaması!

- Burak Elmas: "Kredinin faizine yaklaşık 130 milyon lira para ödendi"

Özbek'e yanıt vermek üzere kürsüye gelen Başkan Elmas, Riva ve Florya arazileri konusunda Emlak Konut vasıtasıyla bir anlaşmanın imzalandığını dile getirdi.

"Bu anlaşma karşılığında Galatasaray’ın bir miktar sermaye artışında kullanacağı ve buradaki ipoteklerini kaldırma zorunluluğunu yerine getireceği bir kredi alması adına garanti verildi." diye konuşan Elmas, sözlerine şu şekilde devam etti:

"Bu kredinin, Riva ve Florya’dan gelecek nakit akışıyla ödemek üzere planlanmış bir ödeme vadesi vardı. Florya’nın boşaltılamaması ve anlaşmadan çıkarılması sonucu alınan bu kredilerin ödeme vadelerinde garanti edilen rakam ödenemedi. Bu neye sebebiyet verdi? Biz kendi arazimizi geri aldık. Şu anda ona güncel olarak TL üzerinden yüzde 20.8 faiz ödüyoruz. Emlak Konut da o gelirler gelmediği için bankalara bizim ödemelerimizi yapıyor. Ancak vadelerinde eksik ödeme geldiği için üstüne bizim adımıza kredi kullanarak bu kredileri ödüyor. Yani biz aslında faizin faizin faizini ödüyoruz. Bunu da mevcut Emlak Konut yönetimi ile bir şekilde halletmek üzere görüşmelerimiz var. Eğer bu faizin faizini ödemeye devam edersek ilk aldığımız paranın haricinde Galatasaray’ın kasasına maalesef herhangi bir para girmeme ihtimali söz konusu. Florya-Riva planının bozulması sebebiyle Galatasaray ciddi anlamda büyük bir faiz ödemesiyle karşı karşıya kalmış, büyük bir bölümünü de ödemiştir. Nakit akışının doğru gerçekleşmemesinden dolayı ilk alınan kredinin finansmanı için alınan kredinin faizine yaklaşık 130 milyon lira para ödendi. Hikaye budur."

Galatasaray'ın stat sponsoru Nef oldu!

Eşref Hamamcıoğlu'ndan Florya tesisleri açıklaması!